rzszpilzno@interia.pl   14 690 18 14

Aktualności 2021/2022

15/11/2021 Pilzno

Wizja niepodległej ojczyzny, wyśnionej przez pokolenia Polaków, ziściła się w listopadzie 1918 roku, wraz z zakończeniem I wojny światowej. Sto trzy lata później radość tamtych wydarzeń wciąż rozbrzmiewa w naszych sercach i podnosi nas na duchu. O tym, czym w istocie jest niepodległość, co się na nią składa, co ją buduje i jak jej bronić, przypomniało nam grono uczniów pod batutą pań Karoliny Baryłeckiej i Joanna Pietrzyckiej podczas uroczystej akademii z okazji tego niezwykłego święta. Tematem przewodnim – skupiającym w sobie jak w soczewce polski hart ducha, niezłomność, odwagę i brawurę w stawaniu po stronie tego, co ważne – były strajk dzieci z Wrześni, stających w obronie ojczystego języka. Dziękujemy za tę wzruszającą lekcję historii.

A już niedługo opowiemy Wam o kolejnych wydarzeniach składających się na szkolne obchody Dnia Niepodległości. Bo wolność czciliśmy na bogato.
12/11/2021 Pilzno

Już po raz kolejny w Święto Niepodległości wzięliśmy się za byki z ortograficznymi rogami i pokazaliśmy, że być Polakiem, to też poprawnie mówić w naszym języku. Łatwo nie było, ale kto nie próbuje, na podium nigdy nie staje. Naszą siłą okazała się zgrana kompania szturmowa – było nas aż 40 i okazało się, że jako drużyna zdobyliśmy najwięcej punktów. Nasi uczniowie nie poddają się bez walki. Szczególnie gratulujemy Ani Szewc, Oli Przybyło i Paulinie Świstak, naszym najlepszym ortograficznym wojakom. Z tego sukcesu cieszymy się razem z p. dyrektor Anną Smołuchą i p. Joanną Pietrzycką, które zmobilizowały językowe wojsko.

Konkurs nie tylko uświetniał obchody Dnia Niepodległości i pokazywał jeszcze jeden wymiar patriotyzmu, ale też miał cel charytatywny. Każda osoba biorąca udział w dyktandzie to dodatkowa złotówka na leczenia małego Kubusia. Nasza młodzież zrobiła zatem i coś pięknego, i coś dobrego.
09/11/2021 Pilzno

Uczniowie klas drugich i trzecich mieli ostatnio okazję poszerzyć kompetencje przydatne w rozwijaniu kariery zawodowej. Warsztaty poprowadzone przez Młodzieżowe Centrum Kariery OHP w Dębicy pozwoliły im udoskonalić i poćwiczyć tzw. umiejętności miękkie, w tym m.in. komunikację interpersonalną, a także przygotować się do przekonania pracodawcy o swoim wysokim statusie zawodowym. Autoprezentacja i komunikatywność to cechy doceniane na rynku pracy i na pewno naszym uczniom przydadzą się już niebawem. Dziękujemy organizatorom za ciekawe i inspirujące zajęcia.
03/11/2021 Pilzno

Najstarsza z tej trójki, Łucja, miała dziesięć lat, Hiacynta i Franciszek byli młodsi. To właśnie im pod koniec I wojny światowej ukazała się Matka Boska. I to dzięki nim świat dowiedział się, gdzie leży Fatima. Wizyta w dębickim kinie Helios na najnowszym filmie o tych wydarzeniach pozwoliła odświeżyć sobie wiedzą o maryjnym przesłaniu, ale też poznać tę historię z zupełnie innej strony. Tu najważniejsze są dzieci, których siła, determinacja i wiara pokazują wyjątkowość zwykłych ludzi o gorących sercach. Jak to się dziś mówi? Nie każdy bohater nosi pelerynę… Pasuje jak ulał. Nasi uczniowie to wymagająca widownia, ale nie czuli się zawiedzeni i byli wdzięczni Pani Dyrektor za zorganizowanie tego niezwykłej lekcji historii i odwagi.

Kino było centralnym punktem wycieczki, ale nie jedynym. Otworzyliśmy też sezon lodowiskowy. Otwarcie było huczne, jeśli oczywiście wziąć pod uwagę, z jakim hukiem niektórzy na lód upadali… Oczywiście tylko na początku. Mamy w szkole sporo znamienitych łyżwiarzy, więc pokażemy jeszcze nie raz, co potrafimy na tafli.18/10/2021 Pilzno

Dla szkoły to już tradycja, a dla kolejnych roczników naszych uczniów przeżycie duchowe o niezwykłej głębi. W tym roku - inaczej niż w okresie nauki zdalnej - udało nam się przeżyć Święto Patronki, bł. Karoliny Kózkówny, w jej rodzinnych stronach i kroczyć szlakiem męczeńskiej odwagi i niezłomności. Dyrektor Szkoły Anna Smołucha zadbała o to, wyjazd do Sanktuarium w Zabawie i do Wał-rudy miał jak najbardziej uroczysty i zarazem edukacyjno-wychowawczy charakter. Młodzież miała okazję wysłuchać wzruszającej opowieści o życiu i działalności religijnej błogosławionej Karoliny, zwiedzić jej rodzinny dom, a także przejść całą trasę drogi krzyżowej patronki. To był czas refleksji, skupienia i modlitwy, a jednocześnie niezwykła lekcja historii i religii. Uczestnicy wzięli również udział w otwarciu wioski galicyjskiej w miejscu rodzinnym bł. Karoliny.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Święta Patronki Szkoły, a szczególnie księdzu Zbigniewowi Szostakowi, kustoszowi sanktuarium oraz naszemu prelegentowi.13/10/2021 Pilzno

Dziewięć i pół kilometra – trasę takiej długości pokonało 10 naszych uczniów wraz z opiekunem p. Dawidem Florianem podczas jubileuszowego Rajdu Młodzieży w Gorlicach organizowanego przez tamtejszą Branżową Szkołę I Stopnia. Trasa przebiegała żółtym szlakiem turystycznym i zakończyła się na polu biwakowym, gdzie rozpalono ognisko i upieczono kiełbaski. Tam również odbył się konkurs wiedzowy o Beskidzie Niskim i konkurs rzutów ringo. I choć Pilźniaki nie znaleźli się tym razem na podium, zapewniają, że dobrze się bawili, naładowali baterie, nawiązali ciekawe znajomości i męcząc się w marszu, jednocześnie doskonale odpoczęli. To jeszcze jedno przedsięwzięcie konsolidujące środowisko szkół branżowych.


13/10/2021 Pilzno

Nie zawsze lubią szkołę i nauczycieli, ale zawsze pamiętają, że to miejsce zostało stworzone dla nich i jest takie, jakie zechcą, żeby było. W Dzień Edukacji Narodowej uczniowie wyciągają z szafy uroczyste miny, zaopatrują się w odpowiednią ilość miłych słów i uśmiechów wyrażających to, co w duszy tkwi najgłębiej, i szkoła rozbrzmiewa echem podziękowań i życzeń. To święto co roku wygląda podobnie, a jednak zawsze inaczej. Tym razem było uroczyście i zarazem zabawnie, podniosłości towarzyszył kabaretowy skecz, a dobrym słowom sporo dobrego humoru. Dziękujemy Pani Dyrektor Annie Smołucha za ciepłe słowa skierowane do nauczycieli, dziękujemy naszemu gościowi prezesowi Izby Rzemieślniczej Andrzejowi Kucie za odwiedziny i życzenia i wszystkim tym, którzy nie mogli przybyć na uroczystość – zastępom pracodawców, którzy również na co dzień parają się edukowaniem. Nauczyciele - jesteście spoko:)

11/10/2021 Pilzno

W drużynowych biegach przełajowych, które odbyły się 11 października w Dębicy w ramach Licealiady, brała udział nasza drużyna dzielnych, wysportowanych (i podobno przystojnych) chłopaków. Pobiegli co sił w ich wyćwiczonych nogach, wykazali się wolą walki do ostatniej sekundy i niezwykłym hartem ducha i ostatecznie zajęli czwarte miejsce. Jesteśmy dumni i dziękujemy za dawkę sportowych emocji. Gratulacje dla zespołu w składzie: Łukaszj Czyjt, Marcin Kozioł, Patryk Tatarczany, Błażej Szypułka, Kacper Klucznik, Nikodem Kędzior i Aleksander Dudziński i opiekuna Dawida Floriana. Biegacze górą!

11/10/2021 Pilzno

Kolejne w naszej szkole spotkanie z umundurowanym gościem dotyczyło wielu ważnych dla młodych ludzi spraw. Policja tym razem udzielała złotych rad i przestrzegała przed nieodpowiedzialnymi zachowaniami i brawurą, która niekiedy komplikuje życie nastolatków. Klasy pierwsze i drugie miały okazję dowiedzieć się jak najwięcej o cyberbezpieczeństwie, temacie tyleż modnym, co niezmiernie aktualnym. Poruszono kwestię bezpiecznego poruszania się po sieci, dzielenia danymi i korzystania z podejrzanych serwisów. Z kolei klasy trzecie, stojące u progu dorosłości, rozmawiały na temat bezpieczeństwa w trakcie wyjazdów za granicę i sprawie tak drażliwej jak handel ludźmi, zjawiska – mimo zaawansowania cywilizacyjnego XXI wieku – wciąż obecnego na świecie. Drodzy młodzi, trzeba na siebie uważać!

Bardzo dziękujemy asp. sztabowemu Tomaszowi Totce za wizytę i sporą dawkę życiowej wiedzy.
01/10/2021 Pilzno

Za nami kolejny Międzynarodowy Dzień Języków Obcych i kolejny międzyklasowy konkurs języka angielskiego w naszej szkole. Uczniowie klas pierwszych i drugich mieli okazję wykazać się wiedzą i umiejętnościami podczas wielu praktycznych ćwiczeń. Znaleźć słowo, zbudować zdanie, odgadnąć zawód, zagrać w językowe koło fortuny – dla naszych asów żadna z konkurencji nie stanowiła wystarczająco trudnego wyzwania, dlatego też musieliśmy rozegrać dogrywkę. Nikt nie przestraszył się ani wyzwań językowych – jak na przykład literowanie słówek, z czym sami Anglicy miewają kłopoty – ani pytań dotyczących krajów anglosaskich. Drodzy uczestnicy, jesteśmy pewni, że w dniu konkursu Big Ben bił chociaż raz specjalnie dla Was.

Serdecznie gratulacje składamy wszystkim uczestnikom, a szczególnie tym, którzy zajęli miejsca na podium:
– I miejsce – klasa 1a
– II miejsce – klasa 1b
– III miejsce – klasa 2c

Nie byłoby tak wspaniałego konkursu, gdyby nie zaangażowanie Pani Dyrektor Anny Smołuchy i naszych pań od angielskiego: Joanny Pietrzyckiej i Natalii Chodór. I gdybyśmy nie mieli tak wypasionej sali językowej.
30/09/2021 Pilzno

Tego jednego wyjątkowego dnia na pewno. Z okazji Dnia Chłopaka Samorząd Uczniowski obdarował wszystkich osobników płci męskiej (młodszych i tych trochę starszych) jabłkami z gustownych koszyczków, licząc na to, że dzięki temu będą mieć siłę do nauki i zabawy (radość obdarowanych – na zdjęciach). Niektórzy mogliby się w tym dopatrzyć nawiązania do historii o pewnym Adamie, jednej Ewie i jabłku w roli głównej (opowieść nie ma szczęśliwego zakończenia), ale chodziło jedynie o promowanie zdrowego stylu życia i o to, by życzenia miały smak najlepszych jesiennych owoców. Wszystkiego dobrego, chłopcy, chłopacy, chłopaki!
01/10/2021 Pilzno

Lepiej zapobiegać niż leczyć – z tą dewizą przystępujemy w szkole do kolejnych działań profilaktycznych. Tym razem p. Joanna Pietrzycka zadbała w ramach lekcji biologii o profilaktykę HPV i raka szyjki macicy. Zajęcia poprowadzone wspólnie z pielęgniarką p. Przybyło pozwoliły zdobyć wiedzę o złośliwym wirusie, pokazać mechanizm działania i poznać zasady ochrony. Uczniowie klas pierwszych posiedli kolejny kawałek wiedzy koniecznej w dorosłym życiu.28/09/2021 Pilzno

Oparty na faktach dramat familijny pt. „Mój piękny syn” stanowił najważniejszy element wyjazdu integracyjno-profilaktycznego klas trzecich do Rzeszowa. To była terenowa lekcja zapobiegania narkomanii i krzewienia prawidłowych postaw.

Obraz w reżyserii Feliksa Van Groeningena mówi o problemie nadużywania środków psychoaktywnych jak o tragedii jednostki, ale przede wszystkim – rodziny. Pokazuje siłę ojcowskiej miłości i to, że wsparcie drugiego człowieka może zmienić życie młodego człowieka o 180 stopni. Film daje nadzieje, ale przede wszystkim przestrzega przed skrajnościami.

Na twarzach uczniów opuszczających kino widzieliśmy wzruszenie i zadumę. Niektórzy przyznali się również do ukradkowych łez. Zainteresowanym tematem podpowiadamy, że historię można również poznać w wersji książkowej.
17/09/2021 Pilzno

Co się dzieje, kiedy drugie klasy próbują odbyć lekcje w terenie? Leje, pada, zimno jest. Co na to uczniowie i nauczyciele? Rewidują nieco plany, ale ruszają przed siebie. Deszcz ich przecież nie zatrzyma.

A w planie znalazły się głównie atrakcje historyczne. Najpierw zamek w Odrzykoniu, XIV-wieczna budowla obronna, z której rozciąga się niesamowity widok na Czarnecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy, a potem coś z historii nieco nowszej – hitlerowski bunkier w Stępinie-Cieszynie. Na deser wspólny wypad do restauracji.

To był dzień, w którym wszyscy sporo dowiedzieli się o sztuce wojennej, zarówno tej XX-wiecznej, jak tej z dawnych wieków, widzianej od strony agresorów i ofiar. Historia pokazywana od tej strony wydaje jakby ciekawsza, pokazuje, że skrywa wiele tajemnic. W szkolnych murach taka wiedza wchodziłaby pewnie trudniej, w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami – była ciekawym doświadczeniem i rozrywką.10/09/2021 Pilzno

Nowych uczniów zawsze poddajemy tej próbie – wyczerpujące wejście na górę Liwocz, a w nagrodę ognisko i mnóstwo zabaw i gier, które pozwalają się zorientować, kto będzie kim w tej grupie, wyłapać niesfornych, zachęcić do współpracy nieśmiałych i sprawić, że każdy będzie się dobrze czuł w nowej szkole i klasie.

Słoneczny piątek należał zatem do najmłodszych. Wychowawcy przygotowali gry towarzyskie i edukacyjne, które sprawdziły wiedzę i umiejętności, a Pani Dyrektor zadbała o oprawę duchową – w kaplicy została odprawiona msza św., celebrowana przez ks. Szczepan Judę – a także o to, by część trudnej trasy można było pokonać autobusem i szczęśliwie wrócić do szkoły. Tak właśnie wdrażamy świeżaków w nowe obowiązki i przyjemności – bo tych ostatnich w RBS nie brakuje. A jak się bawili, możecie zobaczyć na zdjęciach. Wszystkich bohaterów fotografii – w tym również panią Natalię Chodór, nową nauczycielkę od angielskiego – serdecznie witamy na pokładzie06/09/2021 Pilzno

W XVI Pielgrzymce Rzemiosła i Przedsiębiorczości do Sanktuarium Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej naszą szkołę reprezentowali p. Joanna Pietrzycka oraz p. Wacław Mokrzycki z delegacją uczniów. Sztandar RBS powiewał w trakcie drogi krzyżowej i uroczystej mszy św. pośród wielu innych emblematów świadczących o przynależności do wielkiej rzemieślniczej rodziny. Uczestnicy pielgrzymki wrócili z dużą dawką optymizmu w sercach na nowy rok szkolny oraz przesłaniem dotyczącym wzajemnego wsparcia i konieczności szukania nadziei nawet w sytuacjach trudnych. O tym między innymi mówił o. Gracjan Kubica, kustosz seminarium, do słuchających go zastępów ludzi znających wartość ciężkiej pracy i radość z jej efektów.

Pielgrzymka do Kalwarii to jedna z tradycji naszej szkoły. Co roku pozwala zacząć na nowo nasze zmagania o to, aby kolejne miesiące nauki i przygotowania do zawodu przyniosły zasłużone owoce.05/09/2021 Pilzno

Uczestnicy unijnego projektu "Manjares españoles - poznajemy gastronomię Andaluzji” uczniowie dwóch branżowych szkół rzemieślniczych z Tarnowa i Pilzna od soboty 4 września, rozpoczęli realizację staży zawodowych w Granadzie. Do Hiszpanii przyleciała grupa 19 stażystów z 2 opiekunami. To uczniowie szkolący się w zawodach kucharz, cukiernik i piekarz. W tej części projektu uczestnicy będą odbywali praktyki w lokalnych restauracjach, cukierniach i piekarniach. Po podróży z Krakowa do Andaluzji, mieliśmy dzień wolny – niedzielę, na poznanie okolicy. Pojechaliśmy zwiedzać dwa typowe miasteczka wybrzeża Malagi, prowincji skąpanej w słońcu przez cały rok i słynącej z uroczych białych miasteczek i wspaniałego dziedzictwa kulturowo-artystycznego. Zwiedziliśmy miasteczko Frigiliana i Cueva de Nerja – zespół jaskiń położony w górach Sierra de Almijara. Korzystając ze sprzyjającej pogody, tu cały czas trwa lato i są temperatury powyżej 30 stopni, skorzystaliśmy z kąpieli i „plażingu” nad Morzem Śródziemnym.

Od poniedziałku zaczynamy staże.04/09/2021 Pilzno

Poznajcie energiczną Anielę Dulską i jej nieco ekscentryczne dzieciaki. Razem prowadziliśmy akcję Narodowe Czytanie 2021 pod patronatem pary prezydenckiej. „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej to sztukę o hipokryzji, zakłamaniu, obłudzie. Znacie? Obejrzyjcie, a jeśli będzie chcieć wiedzieć więcej, sięgnijcie po książkę. Całość na Wolnych Lekturach (tutaj)
Gwarancja jakości Pani Dyrektor Anny Smołuchy!


Efekty naszej wspólnej pracy, miłego oglądnania (kliknij)

01/09/2021 Pilzno

Czekaliśmy na wrześniowe słońce, ale 1 września przywitał nas deszczem. Na szczęście nastroje dalekie były od zachmurzonych, a na twarzach uczniów i nauczycieli widniały głównie uśmiechy. Gdyby spojrzeć lepiej, znalazłoby się też oznaki ekscytacji, zaciekawienia i – szczególnie u pierwszoklasistów – obawy.

Te jednak szybko zostały rozwiane. Już idąc wspólnie na mszę św. do kościoła prowadzonego, wszyscy poczuli się w szeregach prowadzonych przez Panią Dyrektor Annę Smołuchę i nasz poczet sztandarowy jak u siebie. Potem było już tylko lepiej. Słowa kapłanów wprowadziły nas w nowy rok obowiązków, a kiedy wróciliśmy do szkoły, przypomnieli o tym również uczniowie oraz Pani Dyrektor. Szczególnie serdecznie powitaliśmy nowych uczniów i daliśmy im odczuć, że dokonali dobrego wyboru.

1 września nie można zapomnieć również o kolejnej rocznicy rozpoczęcia II wojny światowej. Obejrzeliśmy wspólnie film Młodzieżowej Rady Miejskiej w Pilźnie, do którego realizacji przyczynili się mocno nasi uczniowie Filip Głogowski i Monika Wyszyńska i złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem ofiar II wojny światowej na pilźnieńskim cmentarzu. uczciliśmy w ten sposób bohaterów oddających życie za ojczyznę i wszystkie ofiary bestialskiej napaści hitlerowskich Niemiec na nasz kraj.

Czego oczekujemy od nowego roku? Spokoju od nauki zdalnej, tego, że nauczymy się naprawdę potrzebnych rzeczy, a także licznych wycieczek i innych lekcji w odjechanej formie.
Niech się dzieje.