rzszpilzno@interia.pl   14 690 18 14

Aktualności 2018/2019

19/06/2019 Pilzno

19 czerwca 2019 roku w Rzemieślniczej Branżowej Szkole I Stopnia w Pilźnie odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego i pożegnanie uczniów klas III. Uroczystość rozpoczęła się od serdecznego przywitania wszystkich zebranych i przemówienia Pani Dyrektor Anny Smołuchy. Następnie z rąk Pani Dyrektor Anny Smołuchy uczniowie odebrali świadectwa z czerwonym paskiem, nagrody książkowe i rzeczowe za wzorowe zachowanie, bardzo dobre wyniki w nauce oraz za osiągnięcia sportowe i działalność w organizacjach uczniowskich. Wielu z nich zostało wyposażonych na dalszą drogę w swoiste certyfikaty jakości – nasze medale uznania. Oto lista osób, którym Grono Pedagogiczne i cała społeczność szkolna szczególnie chciała w momencie pożegnania podziękować.

Superabsolwent – Natalia Chrząszcz
Superzawodowiec – Paweł Reguła
Superredaktor – Maria Dziadek
Supersztandarowy – Mikołaj Kukla
100% frekwencja – Natalia Chrząszcz, Monika Wojtuła
SuperMuzyk – Michał Samborski
Superspołecznik – Weronika Stojak, Monika Wojtuła, Dominika Przybyło, Magda Psioda, Ola Proszowska, Maria Dziadek
Supersportowiec – Natalia Chrząszcz, Krzysztof Bal, Kamil Stawecki, Marcin Anioł, Dawid Kurek
Superkrwiodawca – Ewa Bałucka, Michał Samborski
Superfotograf – Dominika Przybyło

Koniec roku szkolnego to najlepsza okazja do podsumowań. Opiekunowie wszystkich działających w szkole kół zainteresowań i stowarzyszeń podziękowali najbardziej zaangażowanym uczniom za zaangażowanie i pomoc w realizacji tak licznych przedsięwzięć. Po liczbie osób wychodzących pod scenę można się było zorientować, jak prężnie działa założone przez Panią Dyrektor Szkolne Koło Caritas, jak wiele uczniów próbuje swoich sił w dziennikarstwie i współtworzy szkolną gazetkę, a także jak licznie biorą oni udział w sportowych zmaganiach.

Kończy się kolejny rok szkolny 2018/2019, czas wytężonej pracy Uczniów, Nauczycieli i Pracowników Szkoły. Nadeszła chwila wytchnienia. Gratulujemy Uczniom szkolnych osiągnięć i życzymy, aby każdy dzień wakacji był bezpieczny i atrakcyjny. Wykorzystajcie wypoczynek jak najlepiej potraficie, w sposób który lubicie.

Dziękujemy Wam drodzy Nauczyciele i Wychowawcy, za to, że niezmordowanie z tą samą pasją przekazujecie młodemu pokoleniu zasób wiedzy i okazujecie serce. To dzięki Wam uczniowie osiągają sukcesy nie tylko w sferze dydaktycznej, ale także w innych dziedzinach życia.

Dziękujemy Rodzicom za to, że podejmowali trud współpracy ze szkołą dla dobra dzieci. Niech Wasze serca zawsze rozkwitają uśmiechem i szczęściem pociech.

Życzymy Wszystkim słonecznych wakacji. Niech będą one czasem wypoczynku i okazją do ciekawych spotkań. Dziękujemy wszystkim za minione dziesięć miesięcy i zapraszamy już we wrześniu. A absolwentów zapewniamy, że zawsze będą u nas mile widziani.zobacz zdjęcia


14/06/2019 Pilzno

Festiwal „Z Bł. Karoliną zaśpiewajmy” obchodzi swoisty jubileusz. Już po raz piąty zgromadziliśmy się tym razem na pilźnieńskim rynku, by wspólnie zadumać się nad życiem i męczeńską śmiercią naszej patronki. Współczesna młodzież potrzebuje autorytetów, a właśnie takim drogowskazem dla nich może się stać Karolina Kózkówna. W tym roku konkurs został zorganizowany przez Rzemieślniczą Branżową Szkołę I Stopnia im. bł. Karoliny Kózkówny w Pilźnie przy udziale Wydziału Katechetycznego Kurii w Tarnowie.

Pomysłodawczynią Festiwalu i jego dobrym duchem jest Pani Dyrektor Anna Smołucha. Bez niej ten festiwal nigdy by się nie odbył, to ona stworzyła go od samych podstaw i dba, aby był zorganizowany na najwyższym poziomie. To jej determinacja i zaangażowanie w przygotowanie festiwalu „Z Bł. Karoliną zaśpiewajmy” sprawiły, że z roku na rok przedsięwzięcie nabiera barw i staje się coraz popularniejsze. W tym roku konkurs wokalno-muzyczny dostał status ogólnopolskiego, a sami uczestnicy przybyli nie tylko z podkarpacia i małopolski, ale również z województwa dolnośląskiego. Nasz festiwal przyczynia się nie tylko do szerzenia kultu i propagowania postaci bł. Karoliny, ale również do ukazywania młodych talentów wokalnych. Młodzi prezentowali własne aranżacje, często też wykorzystywali instrumenty i znane utwory muzyczne.

W finale piątego konkursu "Z Błogosławioną Karoliną zaśpiewajmy” wzięło udział blisko dwadzieścia solistek i solistów oraz pięć zespołów wokalnych. Artyści zmierzyli się ze znanymi utworami poświęconymi Błogosławionej, ale również przygotowali autorskie kompozycje i teksty oraz nowatorskie remiksy popularnych religijnych piosenek. Konkurs jest prawdziwym sprawdzianem muzycznych umiejętności, bo w jury zasiedli prawdziwi profesjonaliści, wśród nich ks. dr Grzegorz Piekarz, dyrektor Wydziału Muzyki Kościelnej tarnowskiej kurii, muzyk, dyrygent, dyrektor Paweł Adamek, animator kultury, dyrygent, ks. dr Tomasza Lelito, Dyrektor Wydziału Katechetycznego, ks. Zbigniew Szostak kustosz sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie, profesor Ewa Markiewicz – muzykolog kościelny, nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej w Dębicy.

Patronat medialny sprawują: Gość Niedzielny, Obserwator, Radio RDN Małopolska.
Słowa podziękowania kierujemy w stronę naszych sponsorów, którzy ufundowali atrakcyjne nagrody dla zwycięzców:
1. Izby Rzemieślniczej w Tarnowie
2. Wydziału Katechetycznego diecezji Tarnowskiej
3. Gminy Pilzno
4. Pani Dyrektor Rzemieślniczej Branżowej Szkoły I Stopnia w Pilźnie
5. Grona Pedagogicznego Rzemieślniczej Branżowej Szkoły I Stopnia w Pilźnie
6. Ks. Franciszka Pacholika - Proboszcza Parafii w Łękach Górnych

Wyniki V konkursu „Z Błogosławioną Karoliną zaśpiewajmy”

Kategoria: szkoły podstawowe
I miejsce – Magdalena Płachno z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borzęcinie Dolnym
II miejsce – Weronika Szypułka z Publicznej Szkoły Podstawową im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Łękach Górnych
II miejsce – Natalia Nowak z PSP w Strzegociach
III miejsce – Marlena Bysiewicz ze Scholi Serduszka z Latoszyna
wyróżnienie – Zuzanna Stanoch w PSP Chotowa
wyróżnienie – Anna Pytel z PSP Chotowa

Kategoria: gimnazjum
II miejsce – Martyna Kmiecik

Kategoria: szkoły ponadgimnazjalne
I miejsce – zespół wokalny VITIS17 reprezentujący Parafię pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Tarnowie
III miejsce – Karolna Mokrzycka
III miejsce – Joanna Skruch. Karolina Papiernik i Julia Papiernik

NAGRODY SPECJALNE
wyróżnienie: Ochronka Sióstr Służebniczek Niepubliczne Przedszkole w Pilźnie. Skład zespołu: Amelia Kania, Wiktoria Wilk, Zuzanna Koźlik, Stefania Sobczyk, Karolina Wojtuła, Krzysztof Papiernik
wyróżnienie: Zespół „Promyczki” z Nowego Sącza

Specjalna Nagroda Dyrektor Rzemieślniczej Branżowej Szkoły I Stopnia w Pilźnie dla Karoliny Fałat ze Szkoły Podstawowej w Marcinowicach

Media o Festiwalu:
Linki:
https\://tarnow.gosc.pl/doc/5644702.Swiec-nam-przykladem
http\://www.rdn.pl/galerie/v-ogolnopolski-festiwal-wokalno-muzyczny-bl-karolina-zaspiewajmy?fbclid=IwAR0yzOhvlTKilrwSXW1hNltis9IFgLzKxFhrDYu36TaQN4PLadvk4eFFK8wzobacz zdjęcia


20/05/2019 Pilzno

15 maja 2019 roku uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunkami: Panią Dyrektor Anną Smołucha, P. Karoliną Baryłecką, P. Waclawem Mokrzyckim oraz P. Joanną Pietrzycka udali się na trzydniową wycieczkę do Warszawy.

Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od wizyty w Centrum Nauki Kopernik, niewątpliwie jednego z najważniejszych punktów naszej wycieczki. Wszyscy mogliśmy poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Mieliśmy okazję własnoręcznie dokonywać wielu doświadczeń naukowych, zobaczyć na własne oczy mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, urządzeń, wszechświata i wielu innych aspektów otaczającego nas świata. Uczestniczyliśmy w laboratoriach fizycznych, biologicznych i chemicznych, gdzie mogliśmy sami wyprodukować krem lub rozwiązać zagadkę jak z CIA. Z kolei odbyliśmy niesamowitą podróż w kosmos w Planetarium. Potem pojechaliśmy zwiedzić drugi, niezwykle ważny dla uczestników wycieczki obiekt- Stadion Narodowy. Jest wśród nas wielu kibiców piłki nożnej i wizyta na tym stadionie była spełnieniem ich marzeń. Gdy weszliśmy na trybuny i wspięliśmy się na sam ich szczyt, z góry podziwialiśmy ogrom tego obiektu. Naprawdę, robi wrażenie!Po tym pełnym wrażeń dniu udaliśmy się na zasłużony odpoczynek do hotelu, który także okazał się pięknym obiektem i miło spędziliśmy w nim czas.

Drugi dzień naszego pobytu w Warszawie również był udany. Dzień zaczęliśmy od wizyty w przepięknym Wilanowie, a potem od razu udaliśmy się na spacer po Łazienkach Królewskich. Na wszystkich największe wrażenie zrobił Teatr na Wyspie, a w szczególności półkolista widownia, scena położona na sztucznej wyspie i rząd kamiennych rzeźb, przedstawiających sławnych autorów dramatycznych. Potem pojechaliśmy na Cmentarz Powązkowski będący zabytkową nekropolią. W dalszej kolejności udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego, mieszczącego się w Warszawie przy ul. Grzybowskiej. Miejsce to powstało, aby oddać hołd ludziom walczącym i tym, którzy poświęcili swoje życie za ojczyznę. Ekspozycja muzealna została zaprojektowana w niepowtarzalny sposób, cały czas oddziaływała na nas obrazem, światłem i dźwiękiem. Trzeciego dnia udaliśmy się do Muzeum Więzienia Pawiak, które poświęcone jest kolejnemu miejscu martyrologii Narodu Polskiego, jakim był Pawiak, gdzie podczas okupacji niemieckiej również mieściło się więzienie polityczne – największy tego typu obiekt na terenie zajętej przez Niemców Polski. Więzienie to już nie istnieje, ale przypomina o nim muzeum. Wielu znanych Polaków przetrzymywanych było na Pawiaku. Potem odbyliśmy spacer po Warszawie. Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od wizyty na Starym Mieście, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy. Od razu pomaszerowaliśmy pod Zamek Królewski. Podziwialiśmy piękno budynku, który został zbudowany w stylu barokowo - klasycystycznym. Następnie pośpieszyliśmy na Rynek Starego Miasta. Po środku placu stoi pomnik Warszawskiej Syrenki. Niedaleko mieści się restauracja "Bazyliszek", nad wejściem której wisi podobizna potwora. Później przeszliśmy przez ul. Piwną i Miodową. Niebawem znaleźliśmy się przy Barbakanie.

Uważamy, że wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy zadowoleni. Mamy nadzieję, iż ponownie odwiedzimy to wspaniałe miasto.zobacz zdjęcia


11/05/2019 Pilzno

Decyzje, decyzje! Małe i duże, łatwe i trudne, nieistotne i te wpływające na całe nasze życie! Skutki tych, od których zależy nasza przyszłość m.in. wybór określonego zawodu, zaplanowanie drogi kariery zawodowej odczuwamy bardzo wyraźnie. Mając to na uwadze, z inicjatywy Pani Dyrektor Anny Smołuchy, Rzemieślnicza Branżowa Szkoła I Stopnia zorganizowała Pilżnieński Festiwal Zawodów. Patronat nad imprezą objęła Gmina Pilzno, Izba Rzemieślnicza w Tarnowie oraz Dom Kultury w Pilźnie.

W centrum miasta, na rynku przygotowano moc atrakcji. Przede wszystkim dla młodzieży, która właśnie stoi przed wyborem swojej ścieżki kariery. Na 20 branżowych stoiskach, przygotowanych przy współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami prezentowano swoje bogate oferty edukacyjne. Każdy mógł odbyć spacer ścieżką zawodów, zatrzymać się przy inkubatorach zakładów pracy, obejrzeć pokazy specjalistycznych umiejętności. Gimnazjaliści, którzy nie mieli jeszcze sprecyzowanych planów dotyczących przyszłej edukacji, mogli poradzić się specjalistów, nauczycieli, starszych uczniów, a nawet absolwentów naszej szkoły. Nie mogło też zabraknąć pracodawców, którzy oferowali podjęcie praktyk zawodowych dla naszych przyszłych uczniów: Taurus, GS Pilzno, Cukiernia Bassara, Eurobud, Pappas, AKPiL, MET-Chem, Zajazd Parkosz, Omega, Autozbyt, PremiumCar, Verona Textil, Firma AC-DC, Zakład Fryzjerski "Uroda", Pracowania Kowalstwa i Metaloplastyki "Kowstal". W programie imprezy nie zabrakło także konkursów, zabaw i degustacji. We współpracy z pracodawcami zachęcaliśmy, w jak najbardziej atrakcyjny sposób gimnazjalistów i ósmoklasistów, odwiedzających festiwal do wyboru dalszej ścieżki kariery w naszej szkole.

Udział w warsztatach z robotyki, druk 3D, e-sporty, spotkanie z Centrum Planowania Kariery Zawodowej to i wiele więcej atrakcji w miniony weekend czekało na Pilźnieńskim Festiwalu Zawodów. Pilźnieński Festiwal Zawodów zakończyła zabawa przy muzyce rozrywkowej.Fotorelacja przygotowana przez Dominikę Przybyło


Fotorelacja przygotowana przez Krzysztofa Kosowskiego

29/04/2019 Pilzno

W niedzielę 29 kwietnia Pani Dyrektor Anna Smołucha, przedstawiciele Rzemieślniczej Branżowej Szkoły I Stopnia oraz Niepublicznego Liceum dla dorosłych w Pilźnie wraz ze sztandarem szkoły wzięli udział w regionalnym Święcie Rzemiosła, które tym razem odbyło się w Pilźnie. Uroczystość, w której uczestniczyli rzemieślnicy z całego regionu, miała szczególnie podniosłe znaczenie. Delegacja z naszej szkoły uczestniczyła nie tylko w paradnym pochodzie ulicami miasta Pilzna, ale również we Mszy Świętej, by powierzyć Bogu siebie i wykonywaną pracę.zobacz zdjęcia

26/04/2019 Pilzno

W dniu 26 kwietnia 2019 roku już czwarta grupa młodych zdolnych, opuściła mury naszego liceum dla dorosłych. W uroczystości wręczania świadectw udział wzięli: Pani Dyrektor Anna Smołucha, Dyrektor Izby Rzemieślniczej w Tarnowie Pani Barbara Blacha, opiekun semestru VI- Pani Karolina Baryłecka, nauczyciele i absolwenci liceum. Tradycyjnie spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor gratulując kolejnej grupie absolwentów ukończenia szkoły i osiągniętych wyników oraz życząc dalszych sukcesów w życiu zawodowym i osobistym oraz w zbliżającym się egzaminie maturalnym. Następnie w części artystycznej wspomniano początki edukacyjne. Było miło i sympatycznie. Następnie Pani Dyrektor i opiekun semestru rozdali świadectwa ukończenia szkoły i złożyli absolwentom indywidualne gratulacje. Podczas uroczystości panowała miła atmosfera, a sami absolwenci nie mogli do końca uwierzyć, że już nastąpił koniec kolejnego, ale jak bardzo ważnego etapu w ich dotychczasowym życiu. Zawsze się coś kiedyś kończy, ale też i coś zaczyna. Jeszcze raz gratulujemy wszystkim absolwentom i czekamy na następnych.zobacz zdjęcia

05/04/2019 Pilzno

Przygotowywani przez panią Anetę Ziaja-Dojka uczniowie: Julia Dziedzic, Katarzyna Surdel, Szymon Czekaj, Szymon Dziadek, Kamil Rzeszutko i Dawid Szlachta dobrze pokazali się na regionalnym konkursie wiedzy o zasadach BHP i prawach pracy w Tarnowie. W części pisemnej wykazali się sporą wiedzą i umiejętnością interpretowania przepisów. Do części ustnej zakwalifikowali się Katarzyna Surdel (IIA) i Dawid Szlachta (IB). Pomimo, że nie mieli tam dużo szczęścia, to i tak im gratulujemy.zobacz zdjęcia

24/04/2019 Pilzno

Nasze Szkolne Koło Caritas w świątecznym czasie może pochwalić się paroma działaniami, których inicjatorkami były Pani Dyrektor szkoły Anna Smołucha oraz opiekun Szkolnego Koła Caritas Pani Aneta Ziaja-Dojka. Pierwszą akcją, która zapoczątkowała następną była sprzedaż przy kościołach w Pilźnie ręcznie robionych kartek świątecznych przez naszych wolontariuszy i uczniów. Z uzbieranych pieniędzy mogliśmy dołożyć swoją cegiełkę w postaci żurku oraz ciasteczek podczas śniadania wielkanocnego dla osób starszych, które współorganizowaliśmy z Kołem Emerytów w Pilźnie oraz Towarzystwem Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej. Podczas tego wydarzenia było od nas nie tylko coś dla ciała ale i dla ducha. Nasi wolontariusze oraz uczniowie z naszego Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych, którzy okazali się świetnymi aktorami przygotowali spektakl pt."Roztargnieni Mędrcy - czyli opowieść o Zbawieniu". Również nasze wolontariuszki pod opieką Pani Eweliny Dobosz spisały się na medal jako kelnerki. Kolejna akcja dała wiele radości obdarowanym i satysfakcji zbierającym. Nasze wolontariuszki przez trzy dni w wielkim tygodniu zbierały produkty spożywcze w sklepach GS Pilzno, a później zostało przygotowane 17 mega paczek dla rodzin w trudnej sytuacji materialnej.zobacz zdjęcia

16/04/2019 Pilzno

W środę 16 kwietnia 2019 r. cukiernicy i kucharze z RBS I st. w Pilźnie przygotowali warsztaty cukiernicze dla dzieci z grupy VI „Smoki” z Publicznego Przedszkola w Pilźnie pod opieką p. Eweliny Dobosz. Ich tematyka związana była ze zbliżającymi się świętami Wielkanocnymi. Przedszkolaki wysłuchały krótkiej prelekcji na temat ciekawej pracy cukiernika, dowiedziały się jak powstają różne ciasta i z czego robi się do nich ozdoby i polewy. Następnie nasze Przedszkolaki rozwijając umiejętności manualne oraz wykazując się kreatywnością samodzielnie przygotowały lukier i pięknie ozdabiały przygotowane wcześniej wypieki, wykorzystując do tego masę cukrową, lukier i inne ozdoby. Warsztaty okazały się dla wszystkich doskonałą i smaczna zabawą, a przedszkolaki wyśmienicie czuły się w roli cukierników, a nasi uczniowie w roli nauczycieli zawodu.zobacz zdjęcia

13/04/2019 Pilzno

Nasza szkoła już po raz siódmy zorganizowała Turniej Szkół Rzemieślniczych Polski Południowej w Halowej Piłce Nożnej o Puchar Prezesa Izby Rzemieślniczej w Tarnowie. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że zaproszenie Pani Dyrektor Anny Smołuchy przyjęło aż siedem drużyn z zaprzyjaźnionych szkół rzemieślniczych: Zakopanego, Nowego Sącza, Krynicy-Zdroju, Tarnowa, Krakowa, Limanowej, oraz Gorlic. Wszyscy podkreślali, że spotkało ich miłe przyjęcie, a atmosfera sprzyjała pokazaniu piłkarskich możliwości. Dzięki staraniom Pani Dyrektor Anny Smołuchy, naszych niezwykle zaangażowanych wuefistów – Dawida Floriana i Eweliny Dobosz – oraz całej szkolnej społeczności konkurs zyskuje prestiż i staje się ważnym wydarzeniem w kalendarzu sportowym takich szkół rzemieślniczych. W tym roku graliśmy dla Niepodległej, w ten sposób uczciliśmy 100-rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę. Każdy kibic mógł oglądać transmisję z meczu za pomocą naszego facebook’a.

Najważniejszy puchar zdobyła reprezentacja z Branżowej Szkoły I Stopnia w Pilźnie, która odniosła zwycięstwo już po raz czwarty w całych rozgrywkach. II miejsce i puchar przypadł Rzemieślniczej Branżowej Szkole I Stopnia w Tarnowie, natomiast III miejsce zdobyła drużyna z Zakopanego. Najlepszym bramkarzem Turnieju został wybrany zawodnik z Pilzna – Paweł Reguła, który nie wpuścił do bramki gospodarza ani jednej bramki, a statuetka najlepszego strzelca trafiła w ręce zawodnika z Tarnowa – Damiana Tawry. Nie trzeba chyba dodawać, że brawom nie było końca.

Oprócz znamienitych piłkarzy znaleźli się również na naszej najważniejszej sportowej imprezie również inni wspaniali goście. Miło nam było powitać Burmistrz Pilzna panią Ewę Gołębiowską, Prezesa Izby Rzemieślniczej pana Andrzeja Kutę oraz Dyrektora Izby Rzemieślniczej panią Barbarę Blachę, Starszego Cechu Rzemiosł Różnych Pana Aleksandra Sasa, Starszego Cechu Rzemiosł Różnych Pana Leona Chorążaka oraz Podstarszego Cechu Rzemiosł Różnych Prezesa firmy Taurus pana Stanisława Jarosza.

Na koniec podajemy jeszcze skład zwycięskiej drużyny, każdemu z zawodników ściskając wirtualnie rękę. Oto oni: Dawid Kurek, Kamil Stawecki, Mikołaj Kukla, Patryk Wojnarowski, Kamil Jurczyk, Marcin Anioł, Daniel Knap, Dawid Szlachta, Krzysztof Bal, Paweł Reguła, Jakub Hendzelewski.zobacz zdjęcia

05/04/2019 Pilzno

Z inicjatywy Pani Dyrektor Anny Smołuchy nasi uczniowie wraz z nauczycielami mieli możliwość uczestniczyć w Wiosennych Targach Edukacyjnych zorganizowanych przez PCENowski Ośrodek Edukacji Nauczycieli i Pracowników Administracji Samorządowej w Czudcu. Niezapomnianych emocji dostarczyła rozgrywka "Intermarium” (wielkoformatowej gry symulacyjnej). Nauczyciele i uczniowie weszli w role przywódców państw Międzymorza i w wyjątkowym czasie świętowania setnej rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę mogli pochylić się nad zmienną mapą Europy i historią burzliwych czasów 20-lecia międzywojennego. Z kolei trzeciego dnia uczniowie zainteresowani naukami przyrodniczymi, szachami oraz innowacyjnymi programami wychowania fizycznego poznali odbiegających od szkolnej rutyny formy nabywania intelektualnej sprawności oraz wiedzy. Uczniowie zainteresowani naukami przyrodniczymi zapoznali się ze stacjami badawczymi przyrody. Mieli okazję rozmawiać z kolegami, którzy stworzyli modele ilustrujące zjawiska fizyczne, optyczne oraz hydrologiczne. Bardzo interesująco prezentował się zestaw innowacyjnych programów z wychowania fizycznego, wykorzystujących motywy tańców orientalnych. Daje on nowe narzędzia nauczycielom wuefu i pozwala uatrakcyjnić ten rodzaj lekcji. W ten sposób uczniowie mogli poznać nowe formy zajęć i rozwiązań z przedmiotów przyrodniczych oraz sportowych.zobacz zdjęcia

21/03/2019 Pilzno

Już po raz VI Rzemieślnicza Branżowa Szkoła I Stopnia w Pilźnie zorganizowała VI Międzyszkolne Dyktando Niepodległościowe. Z każdym rokiem dyktando zyskuje coraz większe grono sympatyków. Stało się tak i tym razem, gdy 20 marca 2019 roku w naszej szkole odbył się finał eliminacji międzyszkolnych i zawitali do nas najlepsi uczniowie z gimnazjum i szkoły podstawowej w Pilźnie.

Celem konkursu było kształcenie wśród uczniów nawyku prawidłowego stosowania zasad pisowni w języku polskim, uświadomienie im, że znając te zasady można i warto polubić ortografię oraz upamiętnienie obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Tekst dyktanda nawiązywał do ważnych wydarzeń związanych z rokiem 1918. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział 14 uczniów wyłonionych w eliminacjach szkolnych, którzy pomimo faktu, że ortografia polska jest skomplikowana, starali się udowodnić, że można jej się nauczyć perfekcyjnie. Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja składająca się z Pani Dyrektor Anny Smołucha, Pani Zofii Mossoń, wcprezesa TPZPiP oraz nauczycieli j. polskiego i historii. Poziom napisanych prac był bardzo wysoki.

Laureatami konkursu zostali :
1 miejsce - Magdalena Świerczek z Publicznego Gimnazjum im. Obrońców Ojczyzny w Pilźnie
2 miejsce - Emilia Wojtuła z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Pilźnie
3 miejsce - Karolina Molek z Rzemieślniczej Branżowej Szkoły I Stopnia im. Bł. Karoliny Kózkówny w Pilźnie

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych zmaganiach ortograficznych!zobacz zdjęcia

29/03/2019 Pilzno

Kolejna 12 osobowa grupa śmiałków z Rzemieślniczej Branżowej Szkoły I Stopnia w Pilźnie rozpoczęła 2 tygodniowe staże zagraniczne w hiszpańskich firmach w ramach programu Erasmus+. W wyjeździe biorą udział uczniowie wybrani zgodnie z zasadami rekrutacji zawartymi w regulaminie: fryzjerzy, mechanicy i elektromechanicy. Wyjazd młodzieży został poprzedzony dwumiesięcznym przygotowaniem kulturowo-językowym, w tym intensywnym kursem języka hiszpańskiego.

Staże zagraniczne uczniowie odbywają w hiszpańskich firmach, gdzie będą mogli poszerzyć posiadaną wiedzę zawodową, doskonalą swoje umiejętności i podnoszą kwalifikacje zawodowe, a wszystko zostanie potwierdzona zdobyciem dokumentu Europass Mobilność. Hiszpańscy przedsiębiorcy chwalą naszą młodzież za zaangażowanie, pilność oraz chęć zdobywania nowych umiejętności. Zawód to kwestia podstawowa z wyjazdem Erasmus +, ale nie jedyna. Oprócz umiejętności z branży kształcą też podobne wyjazdy edukacyjne chociażby umiejętności językowe. Uczniowie nie tylko pracują, ale też zwiedzają okolice malowniczej Sewilli, okoliczne zabytki i ważne miejsce na mapie regionu. Życzymy wszystkim uczestnikom przede wszystkim odwagi i wytrwałości w pomyślnym sprostaniu wyzwaniom jakie czekają na nich podczas staży w Sewilli.zobacz zdjęcia

18/03/2019 Pilzno

Najpierw zbiórka pod szkołą, potem przemarsz do autobusu. Zabrać sztandar, ustawić uczniów, przygotować tych, którzy zapewnią oprawę podczas Mszy św. i drogi krzyżowej. Ruszamy, w dobrych humorach i pełni nadziei, że ta pielgrzymka do rodzinnej miejscowości naszej patronki przyniesie coś dobrego. Z inicjatywy Pani Dyrektor Anny Smołuchy udaliśmy się do Wał-Rudy z wizytą w miejscu kultu Bł. Karoliny Kózkówny, zwiedziliśmy Sanktuarium w Zabawie oraz przeszliśmy drogą męczeńskiej śmierci naszej patronki.

Przyniosła. Pierwszoklasiści mieli okazję uczestniczyć w uroczystej mszy św. i wysłuchać przejmującą historię jej męczeństwa. Potem poznawali też Karolinę jak swoją rówieśniczkę, jeszcze jedną koleżankę – odwiedzili jej dom rodzinny, przeszli drogą, którą ona zmierzała do Kościoła, stanęli pod gruszą, gdzie nauczała młodszych religii. Odpowiedzieli na jej zaproszenie. A kiedy przyszedł czas drogi krzyżowej, mieli okazję poczuć siłę jej ofiary. Nie polegała ona tylko na oddaniu życia w imię ideałów, ale i na tym, jaką drogę sobie wybrała i cele postawiła. Karolina Kózkówna to przykład osoby, która całkowicie poświęciła się sprawie, ale w imię miłości. Pogoda dopisała, nie zabrakło chęci do pielgrzymowania i do zaprzyjaźnienia się z błogosławioną. Dobrze mieć taką znajomą.zobacz zdjęcia

21/03/2019 Pilzno

Już po raz czwarty nasza szkoła bierze udział w Podkarpackim Konkursie Pięknego Czytania. W eliminacjach szkolnych wzięło udział jedenaścioro uczniów, którzy pokazali, że sztuka głośnego czytania nie zanika, a prawidłowo zaznaczone pauzy zdaniowe mogą naprawdę zmienić sens wypowiedzi. Jury zdecydowało, że najlepiej poradziła sobie z niełatwym tekstem Magdalena Bal, niemal równie dobrze poradziła sobie Aleksandra Knap, która zdobyła 2 miejsce, natomiast trzecie miejsce przypadło Karolinie Molek. Jury postanowiło wyróżnić również Aleksandrę Ziębę, Julię Dziedzic i Kasię Surdel. Wszystkim wyróżnionym gratulujemy!!!zobacz zdjęcia

19/03/2019 Pilzno

W ramach działań szkolnego programu profilaktyczno-wychowawczego rozpoczęto w naszej szkole realizację programu "Wybierz życie - pierwszy krok" zorganizowanego przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie. Celem programu jest zwiększenie poziomu wiedzy uczniów na temat profilaktyki raka szyjki macicy i roli wirusa HPV w jego powstawaniu. Podczas zajęć uczniowie RBS w Pilźnie dowiedzieli się, co zwiększa ryzyko zachorowania, jakie są objawy zakażaenia wirusem HPV, kiedy należy udac się na pierwszą wizytę u lekarza i jak się do niej przygotować. Uczestnicy spotkania obejrzeli krótki film animowany pokazujący najwazniejsze aspekty związane z profilaktyką raka szyjki macicy. Po zajęciach przeprowadzony został quiz, który usystematyzował nowo nabytą wiedzę.zobacz zdjęcia

14/03/2019 Pilzno

XVI edycja ogólnopolskiego Konkursu Poetycko-Plastycznego „Błogosławiona Karolino, świeć nam przykładem” w tym roku odbywała się pod hasłem zaczerpniętym ze słów Jana Pawła II „Rodzina Bogiem silna staje się siłą człowieka i całego narodu”. Z tym wyjątkowym tematem doskonale poradziła sobie nasza pierwszoklasistka Paulina Siedlik, której wiersz zdobył wyróżnienie. O skali sukcesu świadczyć może już liczba nadesłanych utworów lirycznych – na konkurs nadeszło ponad 300 prac z dziesięciu województw. Dnia 14 marca 2019 roku Paulina odebrała dyplom podczas uroczystej gali w szkole podstawowej w Woli Radłowskiej. Uhonorowany utwór podkreśla rolę, jaką w życiu młodej dziewczyny może odgrywać bł. Karolina, nasza niezastąpiona patronka, i podkreśla jej emocjonalny związek z młodzieżą. A oto wiersz naszej koleżanki:

(Paulina Siedlik)
***
Lilio Tarnowskiej Ziemi!
zgubiłam się
stoję na rozdrożu,
w którą stronę mam iść
wszędzie błędne korytarze
otchłań bez znaczenia
pierwiastki zespolone
w tellurycznym szale

szepczę Twe imię
jakbym bała się
zbudzić śpiących
pod fundamentami

widzę cień
czy to Ty?...
cienka smuga światła
rozjaśnia mrok
wszystko co ukryte
w księdze
stało się jawne
moja dłoń
znajduje przejście14/03/2019 Pilzno

„Jest czas pracy i czas zbierania owoców”. O tych drugich mówiliśmy dużo podczas apelu podsumowującego pierwszy semestr roku szkolnego. Pani Dyrektor Anna Smołucha podkreśliła, że mamy wielu wspaniałych uczniów, którzy swymi ocenami, frekwencją i odpowiednim zachowaniem mogą służyć przykładem. Spotkanie było doskonałą okazją, aby wymienić tych najlepszych i wręczyć nagrody, które nasi uczniowie otrzymali w konkursach szkolnych i pozaszkolnych. Było ich całkiem sporo, co świadczy o tym, że młodzież mamy chętną do pracy i rywalizacji. Uczniowie, którzy angażują się w różnorakie przedsięwzięcia – działają w wolontariacie, oddają krew, pracują jako dziennikarze w gazetce, przygotowują szkolne uroczystości – też zostali wyróżnieni. Wszystkim, których nazwiska padły podczas spotkania, jeszcze raz serdecznie gratulujemy.zobacz zdjęcia

13/03/2019 Pilzno

Mamy przyjemność poinformować, iż nasza szkoła po raz piąty przystąpiła do udziału w programie edukacyjno-profilaktycznym "ARS, czyli jak dbać o miłość" we współpracy z SANEPID w Dębicy. Koordynatorem jest Pan Dawid Florian. Jest to program profilaktyczny w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i środków psychoaktywnych. Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z nowymi członkami Unii Europejskiejzobacz zdjęcia

13/03/2019 Pilzno

W dniu 13 marca uczniowie klas I i II uczestniczyli w spotkaniu z Panem Tadeuszem Kowalem, który na zaproszenie Pani Dyrektor Anny Smołucha opowiadał młodzieży o swoim zamiłowaniu do postaci Bł. Karoliny Kózkówny, patronki naszej szkoły.

Głównym punktem wykładu była przejmująca i interesująca historia o codziennym życiu Bł. Karoliny Kózkówny i jej męczeńskiej śmierci. W czasie spotkania uczniowie mogli również podziwiać pokaźną kolekcję obrazów artysty. Spotkanie zakończyła wzruszająca pieśń opiewająca tragiczną śmierć szesnastoletniej dziewczyny i wspólna modlitwa o jej rychłą kanonizację.zobacz zdjęcia

27/02/2019 Pilzno

W zmaganiach narciarskich w dniach 24-27 w Zimowych Igrzyskach Szkół Rzemieślniczych rywalizowało 12 szkół ze wszystkich szkół rzemieślniczych z całej Polski. W pierwszym dniu nasi młodzi narciarze rywalizowali w biegach narciarskich oraz łyżwiarstwie szybkim na obiektach COS w Zakopanem. Na szczególne wyróżnienie w biegach narciarskich zasługują: Dawid Kurek (35 pkt), Michał Samborski (33pkt), Krzysztof Bal (31 pkt), Mateusz Ciężkowski (26pkt) dobrze spisali się również Daniel Niemiec i Krzysztof Bielański. Mocno w łyżwiarstwie zapunktował Dawid Kurek i Michał Samborski. W drugim dniu na stoku w Suchem nasi narciarze rywalizowali w slalomie narciarskim. Warto w tym miejscu pochwalić Michała Samborskiego, który uzyskał bardzo dobry czas - 55,14, co dało mu 12 miejsce. 3 dzień zmagań narciarskich odbył się na łagodnym stoku w Witowie. Tam nasi śmiałkowie rywalizowali z innymi uczestnikami w slalomie gigancie. Bardzo wysokie lokaty (6 miejsce) zajęli Dawid Kurek w narciarstwie oraz Piotr Sztaba w snowbordzie.

Podsumowując Zimowe Igrzyska Szkół Rzemieślniczych nasza drużyna w klasyfikacji końcowej zajęła 6 miejsce. Każdy z naszych uczniów pokazał się z bardzo dobrej strony, ambitnie walcząc o punkty dla naszego zespołu. Na szczególne wyróżnienie zasłużyli:
Michał Samborski - 118 pkt
Dawid Kurek - 95 pkt
Piotr Sztaba - 71 pkt

Serdecznie dziękujemy za przygotowanie Panu Dawidowi Florianowi i całej drużynie naszych 10 narciarzy za godne reprezentowanie naszej szkoły. Gratulujemy!!!zobacz zdjęcia

07/02/2019 Pilzno

W dniu 7 lutego 2019 roku w Domu Kultury w Pilźnie odbyło się uroczyste spotkanie edukacyjno - patriotyczne poświęcono historycznym wydarzeniom, jakie odbyły się w miesiącu lutym i styczniu na terenie Pilzna i okolic.

Spotkanie przygotowała Rzemieślnicza Branżowa Szkoła I Stopnia im. Bł. Karoliny Kózkówny w Pilźnie wraz z Towarzystwem Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej. W tym spotkaniu wzięła udział młodzież Gimnazjum oraz klasy 7 i 8 Szkoły Podstawowej w Pilźnie. W spotkaniu uczestniczyła również Pani Burmistrz Ewa Gołębiowska. Spotkanie poprowadziła Pani Dyrektor Szkoły Anna Smołucha, podkreślając wartość idei patriotycznych w kształceniu młodego pokolenia. W I części spotkania Pani Zofia Mosssoń wiceprezes TPPiZP w swoim wykładzie przybliżyła dzieje oraz sylwetki regionalnych bohaterów powstania styczniowego, formowanie się Legionów Polskich oraz Armii Krajowej. Przypomniała też postać por. Stanisława „Króla” – Kaszubskiego, którego 104 rocznicę śmierci obchodzimy w dniu 7 lutego. W dalszej części spotkania, Pan Józef Olechowski, uczestnik czasów wyzwolenia Pilzna wspominał czasy niewoli. Punktem kulminacyjnym spotkania był występ młodych adeptów sztuki teatralnej z Rzemieślniczej Branżowej Szkoły im. Bł. Karoliny Kózkówny w Pilźnie, którzy w przedstawionym przez siebie widowisku teatralnym ukazali losy młodych ludzi w walkach narodowowyzwoleńczych.

Finałem uroczystości był widowiskowy polonez w wykonaniu młodzieży z Rzemieślniczej Branżowej Szkoły im. Bł. Karoliny Kózkówny w Pilźnie. W końcowej części spotkania młodzi harcerze z Pilzna złożyli wiązanki kwiatów na mogiłach poległych: powstańca styczniowego Marcelego Peszkowskiego i legionisty por. Stanisława Kaszubskiego ps. „Król”.zobacz zdjęcia


Fot. Krzysztof Kosowski

07/02/2019 Pilzno

Wielkimi krokami zbliżają się upragnione ferie, ale to też czas podsumowań. Pora też zaprosić do szkoły rodziców i opowiedzieć im co nieco o wynikach ich pociech. W dniu 7 lutego odbyło się spotkanie rodziców z władzami szkoły i wychowawcami. Podczas spotkania Pani Dyrektor Szkoły Anna Smołucha przedstawiła osiągnięcia uczniów, odczytując osoby wyróżnione za wyniki w nauce, frekwencję oraz pracę społeczną na rzecz szkoły. Omówiła również działania dydaktyczno-wychowawcze szkoły w I półroczu.

Zebranie z rodzicami miało też inną odsłonę, gdyż na oczach zgromadzonych rodziców nasze fryzjerki czarowały na głowach swoich modelek zjawiskowe fryzury karnawałowe. Przed rodzicami oraz szacownym jury, w skład którego weszli nasi absolwenci, którzy osiągnęli sukces zawodowy i założyli własne zakłady fryzjerskie (Agnieszka i Tomek Trychta, Barbara Dziedzic, Szymon Czaja), postawiono nie lada wyzwanie. Jak zgodnie podkreśla jury umiejętności uczennic, które nie bały się wziąć udziału w zmaganiach są na bardzo wysokim poziomie i naprawdę szczegóły zdecydowały o przyznaniu kolejnych miejsc. Podczas spotkania wywiadowczego odbył się też finał konkursu i rodzice też mieli możliwość włączenia się w zmagania konkursowe, ponieważ mogli przyznać nagrodę publiczności jednej z uczennic. Fryzury na głowach wszystkich modelek prezentowały się wyśmienicie na naszym czerwonym dywanie i możemy zapewnić, że w każdej w nich śmiało można pójść na ekskluzywny bal.

Miejsce I otrzymała: Katarzyna Chmura, miejsce II: Aleksandra Proszowska, miejsce III: Roksana Sysło. Nagrodę publiczności otrzymała: Aleksandra Proszowska. Gratulujemy wszystkim uczestniczkom i życzymy dalszych sukcesów zawodowych.zobacz zdjęcia

01/02/2019 Pilzno

Wystarczyło zaledwie dwa lata, by Szkolne Koło Caritas stało się jedną z najprężniej działających inicjatyw w naszej szkole. Do udzielania pomocy bliźniemu uczniów nie trzeba namawiać.

W ramach szerzenia idei wolontariatu nasi członkowie szkolnego koła Caritas udali się do szkoły podstawowej, gdzie przeprowadzili lekcje na temat: "Niepełnosprawność wokół nas". W ten sposób chcieli propagować szlachetne wartości niesienia pomocy wśród młodzieży szkolnej. Dzieci zapoznały się z działaniami szkolnego koła Caritas, działającego przy Rzemieślniczej Branżowej Szkole I Stopnia w Pilźnie. Nasi wolontariusze nie zapomnieli też o najmłodszych i udali się do przedszkola, żeby przeczytać bajki dzieciom w międzynarodowym „Dniu Kubusia Puchatka”. Nasze uczennice udały się również do zaprzyjaźnionego schroniska, gdzie zawiozły karmę dla psów oraz wyprowadziły na spacer spragnione świeżego powietrza czworonogi.

Nie zabrakło też zbiórek. W naszej szkole zakończyliśmy XII edycję akcji „Góra Grosza", organizowaną przez Towarzystwo "Nasz Dom" pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Podczas tegorocznej akcji uczniowie zbierali drobne monety, by następnie przekazać je na pomoc rodzinnym domom dziecka, rodzinom zastępczym i pogotowiom rodzinnym. Uczniowie naszej szkoły, tak jak w poprzednich latach, włączyli się w tę akcję. Zgodnie z tradycyjnym powiedzeniem "Ziarnko do ziarnka..." wszystkie klasy przez okres czterech tygodni skrupulatnie zbierały monety. Jedno-, dwu-, pięcio-, dziesięcio-, dwudziesto- i pięćdziesięciogroszowe bilony utworzyły niezłą monetową górkę, dając szkolnym skarbnikom pracę na kilka godzin przy ich przeliczaniu.

Historia Martynki z Łęk Górnych i walki o naprawienie jej chorego serca, poruszyła serca również naszych wolontariuszy. Nasi uczniowie błyskawicznie odpowiedzieli na apel o pomoc dla dziewczynki i też zbieraliśmy fundusze na skomplikowaną operację w Niemczech. Nasze fryzjerski - wolontariuszki z klasy IIIB udały się do DPS, by przed zrobić piękne fryzury na głowach podopiecznych tej instytucji. Jak widać, było wiele sytuacji, w których młodzi ludzie w charakterystycznych czerwonych koszulkach i niedających się z pomylić z innymi czapkach rozsiewali wokół promienie dobra, rozdawali uśmiech i wyciągali pomocną dłoń.

Spora część z tych akcji ma charakter cykliczny i już na stałe została wpisana w kalendarz uroczystości i imprez szkolnych. Cały czas obmyślamy nowe pomysły pozwalające działać jeszcze skuteczniej. Możemy w tym liczyć zawsze na pomoc Pani Dyrektor Anny Smołuchy, której Szkolne Koło Caritas jest oczkiem w głowie.zobacz zdjęcia

07/02/2019 Pilzno

W tym roku inauguracją sezonu zimowego zajęły się klasy III, które 7 lutego zorganizowały wypad na lodowisko. Przedpołudnie spędzone na łyżwach z pewnością należało do udanych, choć jak - zaświadczają wuefiści i wychowawcy – oprócz jeżdżenia były też momenty integracji z zimnym podłożem. Kolejnych zimowych wycieczek z zimą w tle będzie z pewnością więcej. O wszystkich poinformujemy Was na naszym szkolnym fanpag’u.zobacz zdjęcia

05/02/2019 Pilzno

Mowa o sztuce Szekspira, którą w nowoczesnej wersji przedstawili aktorzy Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. To niezwykłe przedstawienie zachwyciło również nas, bowiem 5 marca uczniowie klas I i II mieli przyjemność gościć na spektaklu. Widowisko teatralne okazało się fantastycznym popisem umiejętności wokalnych i artystycznych aktorów. Byliśmy pod wrażeniem tego co się działo na scenie, kostiumów i scenografii. Ponadczasowa sztuka dostarczyła nam wielu wzruszeń i emocji. Już czekamy na podobne wyjazdyzobacz zdjęcia

27/01/2019 Pilzno

29 stycznia grupka uczniów naszej szkoły wybrała się na stok narciarski w Gogołowie pod opieką pana Dawida Floriana. Część uczniów miała okazję pochwalić się swoimi umiejętnościami jazdy na nartach. Inni stawiali dopiero pierwsze kroki na stoku. Jednak wszyscy bez wyjątku bawili się wyśmienicie.zobacz zdjęcia

07/02/2019 Pilzno

Jak co roku nasza szkoła wzięła udział w zawodach w koszykówce chłopców. W rozgrywkach grupowych wygraliśmy z "Mechanikiem'', przegraliśmy z późniejszym zwycięzcą "Kwiatkowskim" i po bardzo nerwowym meczu przegraliśmy 2 pkt z "Jagiełłą". Ostatecznie zajęliśmy 8 miejsce, ale liczy się serce i wola walki. Drużyna grała w składzie: Grzegorz Ziaja, Dawid Kurek, Kamil Stawecki, Krzysztof Bal, Patryk Czernysz i Marcin Anioł.zobacz zdjęcia

24/01/2019 Pilzno

Skojarzenia z policją bywają różne, my chcemy, by człowiek w niebieskim mundurze kojarzył się przede wszystkim z bezpieczeństwem, udzielaniem pomocy oraz szanowaniem prawa. Między innymi utrwalaniu takiego wizerunku służyło spotkanie wszystkich klas z asp. sztab. Tomaszem Totko z Komendy Powiatowej Policji w Dębicy, którego zaprosiła do naszej szkoły Pani Dyrektor Anna Smołucha. Nasz gość przedstawił wiele faktów dotyczących karalności nieletnich, przestrzegał przed popełnianiem czynów zabronionych i wyjaśniał skutki wejścia w konflikt z prawem.

Bardzo ważnym elementem zajęć była przedstawiona przez niego prezentacja multimedialna zatytułowana ,,Cyberbezpieczni’’ Zwrócił w niej szczególną uwagę na zagrożenia, na jakie może być narażony młody człowiek korzystający z Internetu. Przede wszystkim wymienia się w tej grupie zjawisko cyberprzemocy, które pojawiło się w sieci internetowej na przełomie XX/XXI. A wszystko to ku przestrodze i refleksji. Nie chodziło wcale o straszenie, tylko o wzbudzenie czujności i uświadomienie, że każde działanie ma swoje konsekwencje. Pogadanka, a właściwie dyskusja, oscylowała wokół następujących tematów: "Cyberprzemoc" oraz "Odpowiedzialność prawna nieletnich".zobacz zdjęcia

15/01/2019 Pilzno

W dniu 15.01.2019 po raz XVI odbył się wojewódzki etap turnieju o tytuł „Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik”, rozgrywany pod patronatem Prezydenta Miasta Krosna. Do zmagań turniejowych przystąpiło 10 uczniów klas II i III szkół zawodowych z województwa podkarpackiego.

Miło nam poinformować, że nasza uczennica z klasy IIB Julia Dziedzic również spróbowała swoich sił w zmaganiach konkursowych. Warto nadmienić, że Julka została przygotowana merytorycznie i praktycznie do konkursu prze swoją szefową panią Barbarę Bassara - Poprawa, właścicielkę cukierni „Bassara” w Dębicy, której serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i pomoc okazaną naszej uczennicy.

Turniej, którego tematem przewodnim było hasło „Rzemieślnicy”, składał się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej, gdzie uczniowie mieli wykazać się praktycznymi umiejętnościami zawodowymi, talentem plastycznym, a także fachowym zaprezentowaniem swojej pracy przez uczestnikówzobacz zdjęcia

13/01/2019 Pilzno

Za nami 27 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbył się 13 stycznia w niedzielę. Celem koncertu charytatywnego była pomoc dzieciom leżącym na oddziałach onkologicznych oraz osobom w podeszłym wielku, potrzebująym popieki lub środków na lekarstwa. Nasz zespół wraz z opiekunem Panem Piotrem Papiernikiem uświetnił koncert charytatywny piosenkami, przy których cała sala świetnie się bawiła. Młodzież RBS w Pilźnie po raz kolejny nie zawiodła i z ogromną chęcią włączyła się w zbiórkę pieniędzy. Posłuchajcie sami naszych wokalistek.zobacz filmik

21/12/2018 Pilzno

Dzięki inicjatywie Pani Dyrektor Anny Smołuchy środa i czwartek w naszej szkole upłynęły pod znakiem klasowych wigilii. Wigilie klasowe przebiegały w atmosferze rodzinnego ciepła, wzajemnej życzliwości i pojednania. Pani Dyrektor Anna Smołucha każdej z klas złożyła najserdeczniejsze życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne.

Niejednokrotnie wigilijne stoły gromadziły uczniów, wychowawców, nauczycieli, przedstawicieli przedsiębiorstw współpracujących ze szkołą oraz rodziców. Były płynące z głębi serca życzenia, opłatek - symbol chleba i wzajemnego przebaczenia oraz wspólne śpiewane kolęd. Na odświętnie przygotowanym stole nie zabrakło wspaniałych wigilijnych potraw, a dookoła rozbłysły świąteczne dekoracje. Dzięki tym miłym akcentom wszyscy poczuli już klimat najpiękniejszych, najbardziej rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia, o które zadbali rodzice oraz sami uczniowie.

Wspólne kolędowanie to też element naszej tradycji, którego nie mogło zabraknąć i podczas klasowych wigilii. Mamy nadzieję, ze dobra energia tych spotkań przeniesie się na nadchodzące miesiące. Do siego roku!zobacz zdjęcia

14/12/2018 Pilzno

Już po raz czwarty nasi wuefiści pani Ewelina Dobosz, Damian Wolański oraz pan Dawid Florian zadbali o to, aby Mikołaj rozruszał szare komórki uczniów i zorganizowali Mikołajkowy Turniej Szachowy. Ci, którzy zasiedli po obu stronach szachownicy, mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności i powalczyć o tytuł mistrza tej niełatwej dyscypliny.
Wśród śmiałków najlepszy okazał się Mikołaj Kukla (IB), który uplasował się na szachowym podium przed Kamilem Romańczukiem IIc (II miejsce) oraz Grzegorzem Trychtą IIc (III miejsce). Gratulujemy umiejętności i liczymy, że w kolejnym roku więcej osób zechce powalczyć o medale w tym nietypowym sporcie.zobacz zdjęcia

06/12/2018 Pilzno

Także w tym roku pomimo braku białego puchu w asyście swoich pomocników przybył do szkoły św. Mikołaj. Mikołaj krążył po korytarzach, zaglądał do klas i nagradzał wszystkie grzeczne dzieci, a także upominał te, które nie jedno miały za uszami. Spotkania z Mikołajem w klasach trzecich i pierwszych minęły w bardzo miłej atmosferze. Na koniec uczestnicy wspólnym śpiewem wyrazili swoje podziękowania, zapewnienia o dobrym zachowaniu i zaproszenie na przyszły rok. Oczywiście nie zabrakło też pamiątkowych fotografii.zobacz zdjęcia

05/12/2018 Pilzno

W dniu 5 grudnia Pani Dyrektor Szkoły Anna Smołucha wraz z wychowawcami zaprosiła rodziców na spotkanie dzień otwarty w naszej szkole. W tym roku przybrał on iście innowacyjny charakter, gdyż rodzice mogli się stać żywymi obserwatorami lekcji, w których biorą udział ich dzieci w czasie zajęć lekcyjnych. Dla obu stron było to ciekawe doświadczenie, które pozostanie na długo w pamięci i nauczy obie strony wspólnej współpracy w przyszłości.zobacz zdjęcia

06/12/2018 Pilzno

W ostatnim czasie w szkole odbyły się liczne prelekcje i wykłady dotyczące zagrożeń, jakie czyhają na młodych ludzi. W ramach realizacji programu profilaktycznego zaprosiliśmy specjalistów zajmujących się odpowiednim żywieniem. Nasza szkolna pielęgniarka pani Monika Przybyło wraz z panią Eweliną Dobosz przekonywały naszych uczniów, aby od teraz zmienić coś w swoim życiu na lepsze. W klasach pierwszych przeprowadzono warsztaty ze zdrowego odżywiana. Pomiary BMI pozwoliły uczniom zdiagnozować problemy z wagą i odżywianiem, a praktyczne porady dotyczące żywienia i stylu życia zaplanować zakres takich zmian. Co jeść, aby nie tyć, a dostarczyć organizmowi odpowiednich składników odżywczych? W jaki sposób zaplanować całodzienną dietę, by wystarczyło energii na realizację wszystkich planów? Jak wybierać produkty w sklepie oferującym tyle kolorowych możliwości? Na te i wiele innych pytań odpowiadał nasz gość, udzielając przy tym wielu porad, jak stosować się do rygorów żywieniowych na co dzień. Teraz nie ma już żadnych wymówek. Z kolei uczniowie klas drugich wzięli udział w prelekcji dzięki której mogli przypomnieć sobie najważniejsze informacje na temat tego groźnego wirusa , jak się przed nim zabezpieczyć . Natomiast uczniowie klas III uczestniczyli w warsztatach w ramach ogólnoeuropejskiej akcji uświadamiania i profilaktyki cukrzycy, które miały na celu zaznajomić bardzo młodych ludzi z przyczynami, objawami i leczeniu coraz częściej diagnozowanej w Polsce choroby.zobacz zdjęcia

11/12/2018 Pilzno

W dniu 11 grudnia 2018 roku zostały zorganizowane szkolne zawody w piłce ręcznej w kategorii chłopców. Zawody zostały rozegrane systemem każdy z każdym. Sędziami zawodów byli Pan Dawid Florian i Pan Damian Wolański– nauczyciele RBS w Pilźnie. Najpierw odbyły się mecze pomiędzy klasami I. Następnie pomiędzy klasami drugimi. Ostatecznie o finał walczyły klasy: 1a i 2b. Zwycięzcą całego turnieju została klasa 1a, II miejsce zajęła klasa 2b, a trzecie miejsce klasa 2c. Gratulujemy wszystkim zawodnikom i liczymy na więcej takich pasjonujących rozgrywek pomiędzy klasami.zobacz zdjęcia

12/12/2018 Pilzno

Dzisiaj w naszej szkole rozchodziły się już świąteczne zapachy pierników. Warsztaty zdobienia pierników świątecznych, zorganizowała pani Ewelina Dobosz. Chętni, którzy chcieli się nauczyć zdobić pierniki bawili się przepysznie, robiąc kolorowe lukry i zdobiąc cudowne kształty (niektórzy po raz pierwszy w życiu). Kolejne partie pierników doczekały się dekoracji lukrowo-czekoladowo-miodowych, z dodatkiem żelkowych wężyków i srebrnych kuleczek Warto dodać, że wszystkie pierniki upiekły nasze cukierniczki z 2b Julia Dziedzic i Gosia Podolska. Wszystkie blaszki z piernikami jakoś zadziwiająco szybko się opróżniły, bo każdy chciał spróbować swojego dzieła. Wszyscy uczestnicy warsztatów byli bardzo zadowoleni ze swoich pierniczkówzobacz zdjęcia

27/11/2018 Pilzno

Z okazji 100-letnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, z inicjatywy Pani Dyrektor Anny Smołuchy zorganizowano widowisko patriotyczne pt. „Żołnierka”. Widowisko miało postać wielowymiarową, którego głównym przesłaniem była idea współczesnego patriotyzmu, a więc ludzi „walczących’’ o lepsze jutro. Uczniowie przygotowali spektakl patriotyczny pt. Z tej okazji uczniowie Rzemieślniczej Branżowej Szkoły I Stopnia w Pilźnie przygotowali spektakl patriotyczno-historyczny pod wymownym tytułem „Żołnierka”, gdzie zaprezentowano chęć walki o ojczyznę wśród wszystkich warstw społecznych. W przedstawieniu zaakcentowano szczególnie trudne momenty z życia narodu polskiego, ale jednocześnie wypływała radość z odzyskanej wolności. Podkreślono także, że zdobycie upragnionej wolności było okupione łzami, krwią oraz ofiarami. Wspaniała scenografia oraz oprawa dźwiękowa jeszcze bardziej wpłynęły na piękno inscenizacji. Przedstawienie było bardzo udane, gra aktorska naszych uczniów na najwyższym poziomie, o czym świadczą pochwały ze strony widzów. Warto podkreślić, iż dla większości z nich był to debiut aktorski, tym bardziej należą im się pochwały za odwagę. Następnie Pani Dyrektor na scenę zaprosiła bohaterów tamtych dni, a więc kombatantów. Obaj panowie opowiedzieli zgromadzonym na sali swoje doświadczenia wojenne, tragizm tamtych chwil i wyrazili nadzieję, że nie przyjdzie nam „młodemu pokoleniu” żyć w podobnych czasach. Dziękujemy serdecznie za przybycie Pani Wojciechowi Grzesiakowskiemu i Panu Janowi Ziębie, za podzielenie się z nami ich wzruszającymi życiorysami. Młodzież wręczyła i odczytała podziękowania oraz kwiaty. Cieszymy się, że mogliśmy świętować 100-letnią rocznicę odzyskania niepodległości z żywymi pomnikami historii. W trakcie tego spotkania został zaprezentowany reportaż z wycieczki edukacyjno-patriotycznej do Lwowa. W drugiej części spotkania przeszliśmy do omówienia idei współczesnego patriotyzmu, co zostało okraszone wymownymi utworami: „Ścielę się żywy trup” i „Wszyscy bracia będą równi”. Serdecznie dziękujemy za przybycie zaproszonym gościom: władzom lokalnym, lokalnym przedsiębiorcom, gdyż wspólnie mogliśmy świętować odzyskanie niepodległości.zobacz zdjęcia

23/11/2018 Pilzno

W setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, nasza szkoła nie mogła zapomnieć o Lwowie, prawdziwej perle architektury i kultury polskiej, miejscu urokliwym i nostalgicznym, mieście, które na wskroś jest przesiąknięte polskością, gdzie tyle młodych ludzi oddało życie, po to, abyśmy mogli żyć w wolnej ojczyźnie.

W dniach od 22.11 – 23.11.2018 roku dzięki staraniom Pani Dyrektor Anny Smołuchy zorganizowano wyjazd patriotyczno-edukacyjny do malowniczego Lwowa. Nie bez kozery zwanego architektoniczną perłą wschodu i Florencją Północy. Plan wyjazdu edukacyjnego był bardzo bogaty i obejmował: zwiedzanie zabytków Cmentarza Łyczakowskiego i Obrońców Lwowa, zwiedzanie Rynku z jego piękną architekturą, zabytkowe kamieniczki w jednej z nich rezydował król Jan III Sobieski, katedrę łacińską [z relikwiami bł. Jana Pawła II], Kościół Dominikanów, piękna cerkiew Wołoską, Arsenał Królewski, kościół Jezuitów, Pałac Arcybiskupi, podziemia kopalni kawy, przechadzkę uliczkami Lwowa, i wiele innych zabytków świadczących o tym, że Lwów można zaliczyć do jednego z najpiękniejszych miast w Europie. Rynek jest bezsprzecznie sercem i duchem Lwowa, a swój wyjątkowy klimat zawdzięcza pełnej rewitalizacji praktycznie wszystkich budynków. Polskość we Lwowie przetrwała próbę czasu i do dziś stanowi nieodłączony krajobraz tego miasta. Trudno się temu dziwić skoro Lwów formalnie przez 431 lat był polski. Polskie akcenty we Lwowie spotkać można na każdym kroku – począwszy od tłumu turystów, przez polskojęzyczne napisy na budynkach aż po polskie szkoły i parafie.

Dzięki inicjatywie Pani Dyrektor Annie Smołucha nasi uczniowie mieli możliwość zapoznania się z uczniami szkoły polskiej w Sądowej Wiszni. Było to pierwsze spotkanie tego typu. Spotkanie nastąpiło na Cmentarzu Łyczakowskim, miejscu pochówku wielu utytułowanych Polaków świata nauki, sztuki i kultury. Nasi uczniowie wraz z ukraińskimi kolegami udali się w sentymentalną podróż alejami cmentarza, którego kulminacyjny punkt stanowił Cmentarz Orląt Lwowskich, gdzie wspólnie oddaliśmy hołd tysiącom uczniów szkół średnich, polskim bohaterom, którzy w ówczesnych (I Wojna światowa) czasach nie wahali się chwycić za broń, aby bronić polskiego miasta – Lwowa, przed wrogiem. Wspólnie złożyli wiązanki kwiatów i odśpiewali hymn Polski na cmentarzu Orląt Lwowskich. Następnie odczytano wspomnienia z pamiętników. Wieczorem udaliśmy się do zachwycającego swoją architekturą gmachu Opery lwowskiej, którą mieliśmy przyjemność zwiedzać i zobaczyliśmy niezwykłe widowisko operowo-baletowe „When the fern blooms”. To tylko migawki ze Lwowa. O tym mieście nie da się pisać mało i skrótowo. A właśnie tak trzeba było ,aby zaznaczyć nasz tam pobyt, aby powiedzieć , że nie ustają nasze więzi z Polakami żyjącymi na Wschodzie, a przede wszystkim, że ciągle trwa nasza pamięć o tamtych czasach i tamtych ludziach, którzy tworzyli tam właśnie naszą, polską historię. Czy warto zwiedzić Lwów? – odpowiadam – WARTO i to przez duże „W”.

zobacz zdjęcia

26/11/2018 Pilzno

W dniu 23 listopada odbyło się spotkanie uczestników chętnych do udziału w projekcie „SEVILLA EXPERIMENTALO – STAŻE RZEMIEŚLNICZE W HISZPANII” realizowanym w ramach Projektu Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego POWER 2014-2020, współfinansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Rekrutacja wstępna prowadzona była od 24 września 2018r przez szkolne Komisje Rekrutacyjne na terenie Rzemieślniczej Szkoły Branżowej I Stopnia w Tarnowie oraz Rzemieślniczej Szkoły Branżowej I Stopnia im. Bł. Karoliny Kózkówny w Pilznie. Proces rekrutacji wstępnej poprzedzony był kampanią informacyjną o projekcie „Sevilla Experimentalo – staże rzemieślnicze w Hiszpanii” realizowanym przez konsorcjum Fundacji DELTA – lider z Izba Rzemieślniczą w Tarnowie i dwoma szkołami oraz spotkaniami informacyjnymi w klasach.

Proces rekrutacji wstępnej został zakończony sporządzeniem przez Komisję Rekrutacyjną listy osób zakwalifikowanych do rekrutacji właściwej. Lista ta opublikowana będzie na tablicy informacyjnej w Branżowych Szkołach I Stopnia w Tarnowie i Pilźnie oraz na stronie internetowej Izby. Uczestnicy wraz z rodzicami na piątkowym spotkaniu podpisywali niezbędne dokumenty rekrutacyjne, Już wkrótce ruszają kursy przygotowujące do zagranicznych staży zaplanowanych na marzec i kwiecień 2019r.


Koordynator projektu
Mieczysław Urbański

zobacz zdjęcia

18/11/2018 Pilzno

18 listopada każdego roku nasza szkoła obchodzi uroczyście rocznicę męczeńskiej śmierci Bł. Karoliny Kózkówny jako święto naszej patronki. Naszym priorytetem jest by w tym dniu nasza młodzież wraz z nauczycielami przybliżała jej życie i męczeńską śmierć mieszkańcom pobliskich parafii. Chcemy w ten sposób przyłączyć się do szerzenia kultu tej błogosławionej oraz dziękować jej za wielkie łaski otrzymane za jej pośrednictwem. A więc tradycyjnie w tym roku w tym dniu gościliśmy w kościele parafialnym w Słotowej. Młodzież RBS w Pilźnie przygotowała oprawę mszy świętej i wystąpiła z montażem słowno - muzycznym "Ścieżkami życia Bł. Karoliny Kózkówny, by sławić jej osobę. Młodzież pokazała historię życia Karoliny - wzoru wartości, których współczesny świat często bywa pozbawiony. Dzięki historii jej życia każdy mógł się nad sobą zastanowić i pomyśleć o własnych wartościach oraz ich obecności w swoim codziennym życiu. Chcemy w ten sposób podziękować naszej patronce za łaski uzyskane za jej wstawiennictwem. Dziękujemy księdzu proboszczowi ze Słotowej za miłe przyjęcie i możliwość uczestnictwa we mszy świętej.

zobacz zdjęcia

18/11/2018 Pilzno

Po raz kolejny uczniowie RBSI w Pilźnie zaangażowali się w pomoc bezdomnym zwierzętom i postanowili wesprzeć Schronisko „Azylek” koło Dębicy. Grupa przedstawicieli Szkolnego Koła Wolontariatu pod opieką koordynatora udała się z wizytą do schroniska dla bezdomnych zwierząt. Jak co roku w naszej szkole zorganizowana została zbiórka karmy. Celem akcji było kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt, wdrażanie dzieci i osób dorosłych do aktywnego udziału w zbiórce żywności oraz poprawa standardu pobytu zwierząt w schronisku. Wolontariusze mieli też możliwość wyprowadzenia psów na spacer.

Ta wizyta to znakomity przykład tego, że warto uczyć miłości i szacunku do „braci mniejszych”. Nie tylko dla ludzi, ale i zwierząt - by zaszczepić w uczniach jak najwięcej pozytywnych wartości, uwrażliwić na nieszczęścia i wpoić chęć niesienia pomocy potrzebującym; by uczyć przyjaznego stosunku do wszystkich zwierząt: tych, które są w naszych domach i tych, dla których domem jest, niestety, schronisko.

zobacz zdjęcia

08/11/2018 Pilzno

8 listopada 2018 roku odbył się wyjazd edukacyjny uczniów naszej szkoły do Parku Historycznego Blizna. Na środku placu ustawiono 14 m. makietę niemieckiej rakiety V-2, która była główną atrakcją dla uczestników wycieczki. Dużą frajdę stanowił także samolot Antonow An-2, gdyż uczniowie mogli wejść do środka i zasiąść za sterami. Z opowiadań przewodnika uczniowie klas III poznali historię dawnego poligonu niemieckiego. Oglądali film z prób startu rakiety V-2. Obejrzeli eksponaty związane z II wojną światową, zgromadzone na na wolnym powietrzu oraz w dawnym baraku obozowym. W Parku Historycznym mogli zobaczyć odnalezione w okolicach Blizny części rakiet, bomb, pocisków oraz inne pozostałości po walkach w 1944 r. W budynku dawnego baraku zgromadzono także stare naczynia, broń, narzędzia fryzjerskie, dowody osobiste, fotografie z okresu II wojny światowej.

Uczniowie obejrzeli również zrekonstruowane baraki, fragmenty wojskowych umocnień i fortyfikacji. Następnie młodzież udała się na projekcję filmu Dywizjon 303, który tematycznie jest związany z wydarzeniami rozgrywającymi się w Bliźnie. Uczniowie poznali historię regionu oraz wzbogacili swoją wiedzę na temat wydarzeń II Wojny Światowej. Wszyscy zgodnie twierdzą, że taki wyjazd jest godny polecenia.

zobacz zdjęcia

13/11/2018 Pilzno

Podczas powiatowych zawodów w tenisie stołowym w Brzostku nasza drużyna dziewcząt odniosła ogromny sukces. Aleksandra Zięba oraz Natalia Chrząszcz zajęły II miejsce i awansowały na zawody rejonowe, które odbędą się w Mielcu. Gratulujemy naszym sportowcom szybkości, wytrzymałości i samodyscypliny.

zobacz zdjęcia

30/10/2018 Pilzno

Zgodnie z tradycją 30 października przyjęliśmy do naszego grona kolejnych pierwszoklasistów i daliśmy mi odczuć, że są mile widzianym członkiem naszej wielkiej rzemieślniczej rodziny. Na samaym początku przemówiła do nich Pani Dyrektor Szkoły Anna Smołucha, która podkreśliła, że pasowanie na młodego rzemieślnika jest symbolem pewnego awansu, dołączenia do grona ludzi, dla których praca jest drogowskazem w życiu. Towarzyszyła temu refleksja nad znaczeniem rzemiosła w naszym regionie i nad jego narodową rolą. W dalszej kolejności nastąpiło uroczyste ślubowanie i na barkach nieco podenerwowanych pierwszoklasistów spoczęło wreszcie ostrze szabli Kilińskiego, którą Starszy Cechu Rzemiosł Różnych, pan Stanisław Jarosz, pasował każdego z nich. O wadze tego wydarzenia z pewnością świadczy grono znamienitych gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Dziękujemy za przybycie wicedyrektorowi Izby Rzemieślniczej w Tarnowie panu Stanisławowi Bańborowi, Starszemu Cechu Rzemiosł Różnych panu Aleksandrowi Sasowi, Starszy Cechu Rzemiosł Różnych, pan Stanisławowi Jaroszowi oraz przedstawicielom zakładów pracy i rodzicom pierwszoklasistów.

Po pasowaniu nasze kochane kotki mogły posmakować tego, co przygotowali dla nich drugoklasiści. Wśród kocich konkurencji nie zabrakło picia mleka na czas, konkurencji sportowych, układania leżyska dla kota, kalambury, zgadywania wyrazów, karaoke, zbierania upraw rolnika, rysowania wychowawców, rywalizacji w kółko i krzyżyk. Główną nagrodę stanowił dyplom „niepytalności” zwalniający klasę z odpowiedzi ustnych w wybrany dzień. Ostatecznie zwycięzcą okazała się klasa Ib, która zwyciężyła zaledwie 1 pkt nad klasą 1a. Obu klasom serdecznie gratulujemy wytrwałości i determinacji.

Mamy nadzieję, że ten ważny dzień, zapisze się w pamięci wszystkich zgromadzonych jako miłe wspomnienie z pobytu w murach naszej szkoły.

zobacz zdjęcia

17/10/2018 Pilzno

Działalność Szkolnego Klubu Wolontariusza skupia się na kilku obszarach. Jednym z nich jest popularyzowanie głośnego czytania dzieciom bajek w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" Przygody bajkowych postaci: Królewny Śnieżki, Kopciuszka, Tomcia Paluszka, Czerwonego Kapturka, czy Kota w butach stały się, również w tym roku szkolnym inspiracją, aby po raz kolejny kontynuować akcję głośnego czytania dzieciom bajek w przedszkolu. Po wysłuchaniu bajki dzieci odpowiadały na pytania sprawdzające zrozumienie czytanego tekstu, wzięły udział w zajęciach ruchowych i śpiewały piosenkę o krasnoludkach, ilustrowały treść piosenki rucham. Akcja miała na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania najmłodszym. Dziękujemy dyrekcji przedszkola za umożliwienie spotkania z dziećmi. Dziękujemy również Mateuszowi i Izabeli za poświęcenie czasu przedszkolakom i włączenie się do ogólnopolskiej akcji czytania dzieciom.

zobacz zdjęcia

18/10/2018 Pilzno

18 października mieliśmy okazję podziękować naszym pedagogom, pracodawcom, nauczycielom praktycznej nauki zawodu i pracownikom szkoły za trud przekazywania wiedzy. Dzięki inicjatywie Pani Dyrektor Annie Smołucha w uroczystości wzięli udział przedstawiciele ponad 30 firm, gdzie uczniowie odbywają praktyki, nauczyciele i pracownicy szkoły.

Na samym początku głos zabrała Pani Dyrektor Szkoły Anna Smolucha, która nakreśliła kierunki pracy i rozwoju szkoły oraz złożyła życzenia naszym pracodawcom, nauczycielom praktycznej nauki zawodu, pedagogom i pracownikom oświaty. Wiele ciepłych słów i życzeń padło z ust zaproszonych gości, były kwiaty, pamiątkowe upominki i słowa uznania w stosunku do dyrekcji. Dzień Edukacji Narodowej to również okazja do wręczenia kwiatów i podziękowań dla naszych pracodawców, którzy wspomagają szkołę w procesie dydaktyczno-wychowawczym w zakładach pracy. Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Były przemówienia, wiersze, piosenki, wywiady, wiadomości z życia szkoły i humorystyczne scenki traktujące o szkole. Wszystko zostało zamknięte w konwencji sprawozdania telewizyjnego z uroczystości szkolnej. Przedstawienie bardzo podobało się wszystkim, o czym świadczyły gromkie brawa i słowa uznania. Pani Dyrektor Szkoły podziękowała występującym uczniom, którzy przygotowali całość. Impreza zakończyła się poczęstunkiem i spotkaniem towarzyskim wszystkich pracowników szkoły

zobacz zdjęcia

16/10/2018 Pilzno

W dniu 16 września uczniowie klas pierwszych i drugich obejrzeli spektakl pt. „Śluby panieńskie” w teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, będący adaptacją lektury z języka polskiego, napisanej przez Aleksandra Fredrę. Ta ponadczasowa sztuka teatralna, której kanwą jest zakład dwóch niezamężnych panien, zdobyła ogromne uznanie naszej młodzieży. Całość została przedstawiona w nowoczesnej aranżacji. Wspaniała scenografia oraz oprawa dźwiękowa jeszcze bardziej wpłynęły na piękno inscenizacji. Natomiast aktorzy dali popis perfekcyjnej gry scenicznej, za co otrzymali owacyjne brawa od licznej widowni. Nasi uczniowie byli zachwyceni spektaklem, tym bardziej, że wielu z nich bierze udział w różnych szkolnych i środowiskowych przedstawieniach. Dzięki temu mogli podpatrzeć profesjonalną grę aktorską. Takie wyjazdy edukacyjne są bardzo dobrą formą wychowania poprzez kulturę realizowaną w naszej szkole.

zobacz zdjęcia

10/10/2018 Pilzno

Szczęśliwy okazał się dla nas VIII Rajd Młodzieży o Puchar Starszego Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Gorlicach. Drugie miejsce naszej drużyny – w składzie Aleksandra Knap, Natalia Grygiel, Paulina Siedlik, Magdalena Bal, Karlina Molek, Szymon Dziadek, Patryk Buras, Michał Ciurkot i Mikołąj Kukla– to sukces zarówno pod względem fizycznym, jak i umysłowym. Rajd składał się z trzech etapów: (1) Pokonywanie trasy z Szymbarku do Bielanki, (2) Turniej gier i zabaw, (3) Konkurs wiedzy o Beskiedzie Niskim. Dumni jesteśmy z Aleksandry Knap, która zajęła III miejsce w konkursie wiedzy o Beskidzie Niskim i zapewniła nam wiele punktów. Jak podkreśla opiekun – Dawid Florian - wszyscy uczniowie spisywali się znakomicie, tak podczas marszu, jak i w czasie rozgrywek sportowych. Nie szwankowała również organizacja, za co też rozdawano punkty. Nasza drużyna była najlepsza w przeciąganiu liny. Gratulujemy i liczymy na kolejne do kolekcji.

zobacz zdjęcia

08/09/2018 Pilzno

W dniu 8 września sale lekcyjne wypełniały dialogi w języku angielskim, w ten sposób młodzież Rzemieślniczej Branżowej Szkoły I Stopnia w Pilźnie uczciła ENGLISH DAY, tzn. Dzień Języka Angielskiego. Jego celem miało być uatrakcyjnienie nauki tego języka, jak również zwiększenie motywacji uczniów do pogłębiania jego znajomości. W tym celu został opracowany bogaty program, którego założeniem było zaangażowanie wszystkich uczniów, oczywiście odpowiednio do ich poziomu znajomości języka. Nie zabrakło interaktywnych gier, turnieju wiedzy o krajach anglojęzycznych oraz map mentalnych. Nastąpiło również rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Britain in our eyes”, gdzie główną nagrodę zdobyła Aleksandra Knap. Uczniowie oprócz oglądania i podziwiania mogli poszerzyć swoją wiedzę.

zobacz zdjęcia

28/09/2018 Pilzno

Wielki sukces odniosła para naszych uczniów podczas tegorocznej XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży zdobywając najwyższą ilość punktów. Miło nam poinformować, że województwo podkarpackie 27 września 2019 w Sejmie RP reprezentowali Wojtek Podlasek i Maria Dziadek uczniowie klasy trzeciej pod opieką Pani Karoliny Baryłeckiej. Celem XXIV sesji SDiM było kształtowanie postaw patriotycznych, podtrzymywanie i rozpowszechnianie tradycji narodowej oraz państwowej. Miała ona też na celu popularyzowanie i upowszechnianie wiedzy o Sejmie Ustawodawczym II RP. Tego dnia w parlamencie zasiadło 460 uczniów ze szkół z całej Polski. Jest to ogromny sukces naszych uczniów i wyróżnienie dla samej placówki.

zobacz zdjęcia

25/09/2018 Pilzno

Z inicjatywy Pani Dyrektor Anny Smołuchy uczniowie klas pierwszych mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach strzeleckich zorganizowanych na strzelnicy w Tarnowie w ramach realizacji podstawy programowej z edukacji dla bezpieczeństwa. Każdy uczeń mógł spróbować swoich sił w strzelaniu z broni krótkiej i długiej oraz ocenić, która z nich jest lepsza. Uczniowie zapoznali się z rodzajami broni oraz zasadami bezpiecznego obchodzenia się z bronią. Uczniowie przeszli najpierw szkolenie z zakresu budowy i obsługi broni konwencjonalnej, a potem – pouczeni i ostrzeżeni – mogli sami spróbować postrzelać do tarczy. Niektóry poszło naprawdę nieźle. Dziesiątek na tarczach nie brakowało. Następnie udaliśmy się do kina na film "Dywizjon 303. Historia prawdziwa", opowiadający o wyczynach polskich lotników. Po zajęciach wszyscy byli zadowoleni i każdy chciałby to w przyszłości powtórzyć…

zobacz zdjęcia

17/09/2018 Pilzno

Gdy wrześniowe słońce pozwala już nieco odetchnąć, a temperatura powoli przyzwyczaja się do jesiennych spadków, co roku z całą grupą nowych uczniów idziemy na górę Liwocz. Odsłania ona przed nami swoje widoki i daje się zdobywać. To pierwszy test dla pierwszoklasistów – z wytrwałości, hartu ducha, umiejętności współdziałania w grupie i zdolności do mobilizacji. Nauczyciele wychowawcy klas pierwszych, poznają swoich uczniów, uczniowie poznają się nawzajem, a przy tym odbywa się niepostrzeżenie lekcja geografii i lokalnej historii.

Dzień pełen wrażeń zakończyło zwyczajowe pieczenie kiełbasek i zabawy integracyjne, które pozwalały się zorientować, kto w tym roku zasilił nasze szeregi. Pani Dyrektor Anna Smołucha i opiekunowie wycieczkowiczów wspólnie mogą uznać zadanie za wykonane.

zobacz zdjęcia

03/09/2018 Pilzno

3 września społeczność Rzemieślniczej Branżowej Szkoły I Stopnia im. Bł. Karoliny Kózkówny w Pilźnie powitała nowy rok szkolny 2018/2019. Wakacje już dobiegły końca. Po dwumiesięcznej przerwie przyszedł czas na ponowne spotkanie. Wypoczęci, opaleni i z uśmiechami na twarzach pełni zapału do pracy uczniowie wrócili do szkoły. Rozpoczęliśmy zgodnie z tradycją – przejściem ze sztandarem szkoły do kościoła parafialnego, skąd – po mszy świętej – udaliśmy się na halę sportową, aby słuchając okolicznościowych przemówień i przygotowanej na ten dzień akademii nabrać sił na najbliższe dziesięć miesięcy. Oficjalną część rozpoczęto od wprowadzenia pocztu sztandarowego i wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Szkoły – Anna Smołucha, która z całego serca powitała po wakacyjnej przerwie wszystkich zebranych. W przemówieniu skierowanym do zgromadzonych, podkreśliła, że będzie to zapewne czas wytężonej pracy, ale i ogromnej satysfakcji z odnoszonych sukcesów i pokonywanych trudności. W inauguracji roku szkolnego wziął udział również Prezes Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Tarnowie Pan Andrzej Kuta. Nasi uczniowie nie zapomnieli o tym, co wydarzyło się 1 września 1939 roku. Uroczysta delegacja z należytym szacunkiem złożyła kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary II wojny światowej. Życzenia samych sukcesów dla Pani Dyrektor, Rady Pedagogicznej oraz uczniów w imieniu organu prowadzącego złożył Prezes Izby Rzemieślniczej. Na zakończenie tej wspaniałej uroczystości Pani Dyrektor Anna Smołucha podziękowała wszystkim za obecność i życzyła uczniom wielu sukcesów, dobrych ocen w rozpoczynającym się roku szkolnym, a nauczycielom cierpliwości oraz wyrozumiałości dla naszych uczniów. Później uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami, aby wspólnie rozpocząć podążanie ścieżkami wiedzy.. W ten sposób rozpoczęto kolejny rok nauki w naszej szkole.

zobacz zdjęcia

Kontakt

  ul. Lwowska 14, 39-220 Pilzno
  14 672 21 41
  rzszpilzno@interia.pl

Copyright © Aneta Ziaja