rzszpilzno@interia.pl   14 672 21 41

Aktualności 2018/2019

30/10/2018 Pilzno

Zgodnie z tradycją 30 października przyjęliśmy do naszego grona kolejnych pierwszoklasistów i daliśmy mi odczuć, że są mile widzianym członkiem naszej wielkiej rzemieślniczej rodziny. Na samaym początku przemówiła do nich Pani Dyrektor Szkoły Anna Smołucha, która podkreśliła, że pasowanie na młodego rzemieślnika jest symbolem pewnego awansu, dołączenia do grona ludzi, dla których praca jest drogowskazem w życiu. Towarzyszyła temu refleksja nad znaczeniem rzemiosła w naszym regionie i nad jego narodową rolą. W dalszej kolejności nastąpiło uroczyste ślubowanie i na barkach nieco podenerwowanych pierwszoklasistów spoczęło wreszcie ostrze szabli Kilińskiego, którą Starszy Cechu Rzemiosł Różnych, pan Stanisław Jarosz, pasował każdego z nich. O wadze tego wydarzenia z pewnością świadczy grono znamienitych gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Dziękujemy za przybycie wicedyrektorowi Izby Rzemieślniczej w Tarnowie panu Stanisławowi Bańborowi, Starszemu Cechu Rzemiosł Różnych panu Aleksandrowi Sasowi, Starszy Cechu Rzemiosł Różnych, pan Stanisławowi Jaroszowi oraz przedstawicielom zakładów pracy i rodzicom pierwszoklasistów.

Po pasowaniu nasze kochane kotki mogły posmakować tego, co przygotowali dla nich drugoklasiści. Wśród kocich konkurencji nie zabrakło picia mleka na czas, konkurencji sportowych, układania leżyska dla kota, kalambury, zgadywania wyrazów, karaoke, zbierania upraw rolnika, rysowania wychowawców, rywalizacji w kółko i krzyżyk. Główną nagrodę stanowił dyplom „niepytalności” zwalniający klasę z odpowiedzi ustnych w wybrany dzień. Ostatecznie zwycięzcą okazała się klasa Ib, która zwyciężyła zaledwie 1 pkt nad klasą 1a. Obu klasom serdecznie gratulujemy wytrwałości i determinacji.

Mamy nadzieję, że ten ważny dzień, zapisze się w pamięci wszystkich zgromadzonych jako miłe wspomnienie z pobytu w murach naszej szkoły.

zobacz zdjęcia

17/10/2018 Pilzno

Działalność Szkolnego Klubu Wolontariusza skupia się na kilku obszarach. Jednym z nich jest popularyzowanie głośnego czytania dzieciom bajek w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" Przygody bajkowych postaci: Królewny Śnieżki, Kopciuszka, Tomcia Paluszka, Czerwonego Kapturka, czy Kota w butach stały się, również w tym roku szkolnym inspiracją, aby po raz kolejny kontynuować akcję głośnego czytania dzieciom bajek w przedszkolu. Po wysłuchaniu bajki dzieci odpowiadały na pytania sprawdzające zrozumienie czytanego tekstu, wzięły udział w zajęciach ruchowych i śpiewały piosenkę o krasnoludkach, ilustrowały treść piosenki rucham. Akcja miała na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania najmłodszym. Dziękujemy dyrekcji przedszkola za umożliwienie spotkania z dziećmi. Dziękujemy również Mateuszowi i Izabeli za poświęcenie czasu przedszkolakom i włączenie się do ogólnopolskiej akcji czytania dzieciom.

zobacz zdjęcia

18/10/2018 Pilzno

18 października mieliśmy okazję podziękować naszym pedagogom, pracodawcom, nauczycielom praktycznej nauki zawodu i pracownikom szkoły za trud przekazywania wiedzy. Dzięki inicjatywie Pani Dyrektor Annie Smołucha w uroczystości wzięli udział przedstawiciele ponad 30 firm, gdzie uczniowie odbywają praktyki, nauczyciele i pracownicy szkoły.

Na samym początku głos zabrała Pani Dyrektor Szkoły Anna Smolucha, która nakreśliła kierunki pracy i rozwoju szkoły oraz złożyła życzenia naszym pracodawcom, nauczycielom praktycznej nauki zawodu, pedagogom i pracownikom oświaty. Wiele ciepłych słów i życzeń padło z ust zaproszonych gości, były kwiaty, pamiątkowe upominki i słowa uznania w stosunku do dyrekcji. Dzień Edukacji Narodowej to również okazja do wręczenia kwiatów i podziękowań dla naszych pracodawców, którzy wspomagają szkołę w procesie dydaktyczno-wychowawczym w zakładach pracy. Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Były przemówienia, wiersze, piosenki, wywiady, wiadomości z życia szkoły i humorystyczne scenki traktujące o szkole. Wszystko zostało zamknięte w konwencji sprawozdania telewizyjnego z uroczystości szkolnej. Przedstawienie bardzo podobało się wszystkim, o czym świadczyły gromkie brawa i słowa uznania. Pani Dyrektor Szkoły podziękowała występującym uczniom, którzy przygotowali całość. Impreza zakończyła się poczęstunkiem i spotkaniem towarzyskim wszystkich pracowników szkoły

zobacz zdjęcia

16/10/2018 Pilzno

W dniu 16 września uczniowie klas pierwszych i drugich obejrzeli spektakl pt. „Śluby panieńskie” w teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, będący adaptacją lektury z języka polskiego, napisanej przez Aleksandra Fredrę. Ta ponadczasowa sztuka teatralna, której kanwą jest zakład dwóch niezamężnych panien, zdobyła ogromne uznanie naszej młodzieży. Całość została przedstawiona w nowoczesnej aranżacji. Wspaniała scenografia oraz oprawa dźwiękowa jeszcze bardziej wpłynęły na piękno inscenizacji. Natomiast aktorzy dali popis perfekcyjnej gry scenicznej, za co otrzymali owacyjne brawa od licznej widowni. Nasi uczniowie byli zachwyceni spektaklem, tym bardziej, że wielu z nich bierze udział w różnych szkolnych i środowiskowych przedstawieniach. Dzięki temu mogli podpatrzeć profesjonalną grę aktorską. Takie wyjazdy edukacyjne są bardzo dobrą formą wychowania poprzez kulturę realizowaną w naszej szkole.

zobacz zdjęcia

10/10/2018 Pilzno

Szczęśliwy okazał się dla nas VIII Rajd Młodzieży o Puchar Starszego Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Gorlicach. Drugie miejsce naszej drużyny – w składzie Aleksandra Knap, Natalia Grygiel, Paulina Siedlik, Magdalena Bal, Karlina Molek, Szymon Dziadek, Patryk Buras, Michał Ciurkot i Mikołąj Kukla– to sukces zarówno pod względem fizycznym, jak i umysłowym. Rajd składał się z trzech etapów: (1) Pokonywanie trasy z Szymbarku do Bielanki, (2) Turniej gier i zabaw, (3) Konkurs wiedzy o Beskiedzie Niskim. Dumni jesteśmy z Aleksandry Knap, która zajęła III miejsce w konkursie wiedzy o Beskidzie Niskim i zapewniła nam wiele punktów. Jak podkreśla opiekun – Dawid Florian - wszyscy uczniowie spisywali się znakomicie, tak podczas marszu, jak i w czasie rozgrywek sportowych. Nie szwankowała również organizacja, za co też rozdawano punkty. Nasza drużyna była najlepsza w przeciąganiu liny. Gratulujemy i liczymy na kolejne do kolekcji.

zobacz zdjęcia

08/09/2018 Pilzno

W dniu 8 września sale lekcyjne wypełniały dialogi w języku angielskim, w ten sposób młodzież Rzemieślniczej Branżowej Szkoły I Stopnia w Pilźnie uczciła ENGLISH DAY, tzn. Dzień Języka Angielskiego. Jego celem miało być uatrakcyjnienie nauki tego języka, jak również zwiększenie motywacji uczniów do pogłębiania jego znajomości. W tym celu został opracowany bogaty program, którego założeniem było zaangażowanie wszystkich uczniów, oczywiście odpowiednio do ich poziomu znajomości języka. Nie zabrakło interaktywnych gier, turnieju wiedzy o krajach anglojęzycznych oraz map mentalnych. Nastąpiło również rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Britain in our eyes”, gdzie główną nagrodę zdobyła Aleksandra Knap. Uczniowie oprócz oglądania i podziwiania mogli poszerzyć swoją wiedzę.

zobacz zdjęcia

28/09/2018 Pilzno

Wielki sukces odniosła para naszych uczniów podczas tegorocznej XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży zdobywając najwyższą ilość punktów. Miło nam poinformować, że województwo podkarpackie 27 września 2019 w Sejmie RP reprezentowali Wojtek Podlasek i Maria Dziadek uczniowie klasy trzeciej pod opieką Pani Karoliny Baryłeckiej. Celem XXIV sesji SDiM było kształtowanie postaw patriotycznych, podtrzymywanie i rozpowszechnianie tradycji narodowej oraz państwowej. Miała ona też na celu popularyzowanie i upowszechnianie wiedzy o Sejmie Ustawodawczym II RP. Tego dnia w parlamencie zasiadło 460 uczniów ze szkół z całej Polski. Jest to ogromny sukces naszych uczniów i wyróżnienie dla samej placówki.

zobacz zdjęcia

25/09/2018 Pilzno

Z inicjatywy Pani Dyrektor Anny Smołuchy uczniowie klas pierwszych mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach strzeleckich zorganizowanych na strzelnicy w Tarnowie w ramach realizacji podstawy programowej z edukacji dla bezpieczeństwa. Każdy uczeń mógł spróbować swoich sił w strzelaniu z broni krótkiej i długiej oraz ocenić, która z nich jest lepsza. Uczniowie zapoznali się z rodzajami broni oraz zasadami bezpiecznego obchodzenia się z bronią. Uczniowie przeszli najpierw szkolenie z zakresu budowy i obsługi broni konwencjonalnej, a potem – pouczeni i ostrzeżeni – mogli sami spróbować postrzelać do tarczy. Niektóry poszło naprawdę nieźle. Dziesiątek na tarczach nie brakowało. Następnie udaliśmy się do kina na film "Dywizjon 303. Historia prawdziwa", opowiadający o wyczynach polskich lotników. Po zajęciach wszyscy byli zadowoleni i każdy chciałby to w przyszłości powtórzyć…

zobacz zdjęcia

17/09/2018 Pilzno

Gdy wrześniowe słońce pozwala już nieco odetchnąć, a temperatura powoli przyzwyczaja się do jesiennych spadków, co roku z całą grupą nowych uczniów idziemy na górę Liwocz. Odsłania ona przed nami swoje widoki i daje się zdobywać. To pierwszy test dla pierwszoklasistów – z wytrwałości, hartu ducha, umiejętności współdziałania w grupie i zdolności do mobilizacji. Nauczyciele wychowawcy klas pierwszych, poznają swoich uczniów, uczniowie poznają się nawzajem, a przy tym odbywa się niepostrzeżenie lekcja geografii i lokalnej historii.

Dzień pełen wrażeń zakończyło zwyczajowe pieczenie kiełbasek i zabawy integracyjne, które pozwalały się zorientować, kto w tym roku zasilił nasze szeregi. Pani Dyrektor Anna Smołucha i opiekunowie wycieczkowiczów wspólnie mogą uznać zadanie za wykonane.

zobacz zdjęcia

03/09/2018 Pilzno

3 września społeczność Rzemieślniczej Branżowej Szkoły I Stopnia im. Bł. Karoliny Kózkówny w Pilźnie powitała nowy rok szkolny 2018/2019. Wakacje już dobiegły końca. Po dwumiesięcznej przerwie przyszedł czas na ponowne spotkanie. Wypoczęci, opaleni i z uśmiechami na twarzach pełni zapału do pracy uczniowie wrócili do szkoły. Rozpoczęliśmy zgodnie z tradycją – przejściem ze sztandarem szkoły do kościoła parafialnego, skąd – po mszy świętej – udaliśmy się na halę sportową, aby słuchając okolicznościowych przemówień i przygotowanej na ten dzień akademii nabrać sił na najbliższe dziesięć miesięcy. Oficjalną część rozpoczęto od wprowadzenia pocztu sztandarowego i wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Szkoły – Anna Smołucha, która z całego serca powitała po wakacyjnej przerwie wszystkich zebranych. W przemówieniu skierowanym do zgromadzonych, podkreśliła, że będzie to zapewne czas wytężonej pracy, ale i ogromnej satysfakcji z odnoszonych sukcesów i pokonywanych trudności. W inauguracji roku szkolnego wziął udział również Prezes Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Tarnowie Pan Andrzej Kuta. Nasi uczniowie nie zapomnieli o tym, co wydarzyło się 1 września 1939 roku. Uroczysta delegacja z należytym szacunkiem złożyła kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary II wojny światowej. Życzenia samych sukcesów dla Pani Dyrektor, Rady Pedagogicznej oraz uczniów w imieniu organu prowadzącego złożył Prezes Izby Rzemieślniczej. Na zakończenie tej wspaniałej uroczystości Pani Dyrektor Anna Smołucha podziękowała wszystkim za obecność i życzyła uczniom wielu sukcesów, dobrych ocen w rozpoczynającym się roku szkolnym, a nauczycielom cierpliwości oraz wyrozumiałości dla naszych uczniów. Później uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami, aby wspólnie rozpocząć podążanie ścieżkami wiedzy.. W ten sposób rozpoczęto kolejny rok nauki w naszej szkole.

zobacz zdjęcia