rzszpilzno@interia.pl   14 672 21 41

Aktualności 2017/2018

04/10/2017 Pilzno

Szkolni wolontariusze ze szkolnego koła Caritas oraz klubu wolontariatu wzięli udział w ognisku integracyjnym na terenie Domu Pomocy Społecznej w Parkoszu w ramach projektu „Tak się Bawię, Uczę i Rozwijam - Od Staruszka do Maluszka”. Wolontariusze rozpalili grilla, serwowali do stołu oraz karmili pensjonariuszy w ciężkim stanie. Niepełnosprawnym pensjonariuszom DPS w Parkoszu uświetniła czas młodzież śpiewając dobrze znane utwory biesiadne pod wodzą Pana Piotra Papiernika oraz Zbigniewa Miazgi. Na samym końcu wszyscy świetnie się bawili rozwiązując zagadki i grając w kalambury.

To spotkanie z osobami niepełnosprawnymi na długo pozostanie w sercach wolontariuszy, a zarażona iskierką pomagania młodzież już wyraziła chęć wzięcia udziału w kolejnej akcji niesienia pomocy słabszym.

zobacz zdjęcia

03/10/2017 Pilzno

Dzięki inicjatywie oraz pod wodzą Pani Dyrektor Anny Smołuchy uczniowie RBS w Pilźnie udali się na wycieczkę do Kołobrzegu.

Wydawać by się mogło, że przełom września i października to nie najlepszy moment na moczenie stóp w naszym morzu, ale nic bardziej mylnego. Zaświadczają o tym uczestnicy wycieczki do Kołobrzegu, którzy zgodnie podkreślają, że ta daleka wyprawa nie była wakacyjnym wyjazdem, ale pasjonującą lekcją. A właściwie lekcjami.

W ramach lekcji historii uczniowie uczestniczyli w wykładach prowadzonych w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Zwiedzanie kołobrzeskiego muzeum to prawdziwa lekcja historii techniki wojskowej. Kolekcja została utworzona na podstawie świadectw pochodzących z wykopalisk archeologicznych. Kolekcja broni strzeleckiej, orderów, odznaczeń i odznak pamiątkowych stanowi wstęp do bogatej prezentacji pojazdów wojskowych, samolotów, broni pancernej i artylerii eksponowanej w sali techniki oraz na wystawie plenerowej. Uczniowie mieli okazję zobaczyć też Kołobrzeski Skansen Morski, który jest unikatową w skali kraju plenerową ekspozycją okrętów wojennych oraz towarzyszących im zabytków techniki morskiej. Najbardziej spodobały się oczywiście dwa okręty posadowione na nabrzeżu: okręt patrolowy 912 ORP Fala i kuter rakietowy 205 ORP Władysławowo. Mogliśmy wejść nie tylko na pokłady, ale i do wnętrz okrętów i poczuć się jak pasażerowie „Titanica”.

Podczas tych kilku dni uczniowie odwiedzili również wystawę dotyczącą rozwoju piśmiennictwa. W trakcie wykładu omówiono Biblię jako przykład rozwoju piśmiennictwa – od tabliczki glinianej, zwojów pergaminów, skończywszy na druku. Traktować ją należy jako dorobek kulturowy ludzkości ostatnich kilkunastu wieków. Latarnia morska oraz muzeum minerałów i meteorologii oraz wytworów monolicznych były kolejnymi punktami na naszej mapie, o których długo nie zapomni żaden uczestnik wycieczki.

Wyprawa do Kołobrzegu nie mogła odbyć się bez rejsu statkiem po pełnym morzu. Każdy uczestnik mógł się poczuć jak Viking. Niektórzy nawet założyli stroje z epoki i pozowali do zdjęć, Odwiedziliśmy też port morski w Kołobrzegu oraz mieliśmy okazję spacerować kołobrzeskim molo.

Większość młodzieży była pierwszy raz w Kołobrzegu i nad morzem. Tym bardziej cieszy fakt, iż młodzież RBS mogła odkryć piękno Polski. W doskonałych humorach wszyscy powrócili do Pilzna. Dziękujemy Pani Dyrektor, że zorganizowała wspaniałą wycieczkę edukacyjną i oprowadziła nas po malowniczym Kołobrzegu, gdzie pogłębiliśmy swoje wiadomości z lekcji biologii, geografii, historii, edukacji zdrowotnej, poznaliśmy również sposoby leczenia i dbania o swoje zdrowie.

zobacz zdjęcia

03/10/2017 Pilzno

Rękawice, worki i dobra wola – tyle wystarczy, by zmienić swoje otoczenie na lepsze. Nasi uczniowie pod wodzą Agnieszki Jakubus po raz kolejny przyłączyli się do międzynarodowej akcji sprzątania świata. W tym roku odbywała się ona pod hasłem „Nie ma śmieci - są surowce” i sprzątaniu towarzyszył konkurs rękodzielniczy dla uczniów, którzy mogą popracować na wszystkim, co już pozornie nadaje się tylko do śmietnika.

Sprzątamy od wielu lat, propagując odpowiednie wzorce i ucząc się, jak dbać o najbliższą przestrzeń. Odpowiedzialność za planetę jest jednym z naszych priorytetów. Pierwszoklasistów do zbierania porozrzucanych śmieci namawiać nie trzeba było – z zapałem przystąpili do pracy, a swoje „zdobycze” przynieśli do szkolnego śmietnika. Brawo!

zobacz zdjęcia

02/10/2017 Pilzno

Wolontariusze ze szkolnego koła Caritas wzięli w niedzielę udział w akcji rozpowszechniania wśród parafian chlebków miłosierdzia.

""Celem jest uwrażliwienie na potrzeby człowieka, który żyje najbliżej nas"" – mówi dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej, ks. Zbigniew Pietruszka. – ""Nieraz jest bardzo łatwo złożyć ofiarę do puszki, wtedy, gdy zbierane są te ofiary przy naszych kościołach. W ten sposób wydaje się nam, że wypełniliśmy jakiś obowiązek podzielenia się i wsparcia człowieka, który znajduje się w potrzebie. Często niestety zapominamy i nie dostrzegamy tych, którzy są najbliżej nas"" – dodaje ks. Zbigniew Pietruszka.

zobacz zdjęcia

27/09/2017 Pilzno

27 września uczniowie biorący udział w kółkach: historycznym, ekonomicznym oraz turystycznym wyruszyli sprzed szkoły szlakiem świętego Jakuba wiodącym przed malownicze Pogórze Ciężkowickie. Na swojej drodze nasi szkolni globtroterzy odwiedzili pobliską lodziarnię u Państwa Smołów, którzy opowiedzieli o blaskach i cieniach prowadzenia działalności gospodarczej oraz dotarli do kościoła Św. Marcina. Wycieczka wzbudziła zachwyt wśród młodzieży, która już planuje kolejne wyprawy.

zobacz zdjęcia

25/09/2017 Pilzno

Gdy wrześniowe słońce pozwala już nieco odetchnąć, a temperatura powoli przyzwyczaja się do jesiennych spadków, co roku z całą grupą nowych uczniów idziemy na górę Liwocz. Odsłania ona przed nami swoje widoki i daje się zdobywać. To pierwszy test dla pierwszoklasistów – z wytrwałości, hartu ducha, umiejętności współdziałania w grupie i zdolności do mobilizacji. Nauczyciele wychowawcy klas pierwszych – Wirginia Kobak-Dominik, Karolina Baryłecka i Bożena Lisak - poznają swoich uczniów, uczniowie poznają się nawzajem, a przy tym odbywa się niepostrzeżenie lekcja geografii i lokalnej historii.

Dzień pełen wrażeń zakończyło zwyczajowe pieczenie kiełbasek i zabawy integracyjne, które pozwalały się zorientować, kto w tym roku zasilił nasze szeregi. Pani Dyrektor Anna Smołucha i opiekunowie wycieczkowiczów wspólnie mogą uznać zadanie za wykonane.

zobacz zdjęcia

04/09/2017 Pilzno

4 września uczniowie klas pierwszych Rzemieślniczej Branżowej Szkoły I Stopnia oraz klas drugich i trzecich Rzemieślniczej Zasadniczej Szkoły Zawodowej z radością powitali nowy rok szkolny 2017/2018. Będzie to zapewne czas wytężonej pracy, ale i ogromnej satysfakcji z odnoszonych sukcesów i pokonywanych trudności. Rozpoczęliśmy zgodnie z tradycją – przejściem ze sztandarem szkolnym do kościoła parafialnego, skąd – po mszy świętej – udaliśmy się na halę sportową, aby słuchając okolicznościowych przemówień i przygotowanej na ten dzień akademii nabrać sił na najbliższe dziesięć miesięcy. Oficjalną część rozpoczęto od wprowadzenia pocztu sztandarowego i wspólnego odśpiewania hymnu narodowego.

Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Szkoły – Anna Smołucha, która z całego serca powitała po wakacyjnej przerwie wszystkich zebranych. Jest to szczególny czas dla naszych uczniów, gdyż po raz pierwszy zaczęła funkcjonować Rzemieślnicza Branżowa Szkoła I Stopnia, której uczniowie będą mogli kontynuować naukę w Branżowej Szkole II Stopnia. Dla trzecioklasistów będzie to rok wytężonej pracy, gdyż w czerwcu czekają ich egzaminy zawodowe.

Nasi uczniowie nie zapomnieli o tym, co wydarzyło się 1 września 1939 roku. Uroczysta delegacja z należytym szacunkiem złożyła kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary II wojny światowej.

Na zakończenie tej wspaniałej uroczystości Pani Dyrektor Anna Smołucha podziękowała wszystkim za obecność i życzyła uczniom wielu sukcesów, dobrych ocen w rozpoczynającym się roku szkolnym, a nauczycielom cierpliwości oraz wyrozumiałości dla naszych uczniów. Później uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami. W ten sposób rozpoczęto kolejny rok nauki w naszej szkole.

zobacz zdjęcia